Výstava na radnici připomene 100. výročí narození Miroslava Horníčka
Město Plzeň připravilo výstavu Miroslav Horníček – 100 let o životě a tvorbě významného plzeňského rodáka – herce, dramatika, režiséra, výtvarníka, spisovatele a glosátora u příležitosti 100. výročí jeho narození. Návštěvníci ji mohou zhlédnout od 5. do 23. listopadu 2018 v mázhauzu plzeňské radnice.
„Výstava s podtitulem Tak už jsem zase doma, Plzeňáci ukazuje Horníčkovu divadelní kariéru, kdy zvláštní pozornost věnuje jeho spolupráci s Janem Werichem a Milošem Kopeckým. Představuje také jeho filmové a televizní počiny, zejména televizní seriál Byli jednou dva písaři a filmový projekt Kinoautomat, který byl uveden na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu. Expozice neopomíjí ani umělcovu dráhu spisovatelskou a výtvarnou,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.
Podle Květuše Sokolové, vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně, se pro výstavu podařilo získat i dosud nepublikované fotografie ze soukromých archivů. „Na vernisáži, která se koná v pondělí 5. listopadu 2018 v 17 hodin, bude výjimečně představen také ojedinělý obraz plzeňského malíře Josefa Černého Miroslav Horníček z roku 1998 a originální křeslo z bytu pana Horníčka, ve kterém rád sedával u oblíbeného vína,“ přiblížila Květuše Sokolová.
Výstava se věnuje dětství a mládí Miroslava Horníčka, které byly spjaty s rodnou Plzní, místem jeho studií, pracovních i prvních divadelních krůčků. Zobrazuje umělecké začátky ve Studentském avantgardním kolektivu v Plzni, kde ve 30. letech 20. století působil jako výtvarník, amatérský herec i režisér. Expozice dále ukazuje jeho divadelní, televizní, filmovou, spisovatelskou i výtvarnou tvorbu. „V šedesátých letech se zrodil fenomén Horníček, o jeho popularitě svědčí i to, že byl v roce 1966 zvolen králem Majálesu v Plzni i v Praze,“ upozornila Květuše Sokolová.
Doplnila, že výstava připomíná také umělcovo omezené působení v době normalizace a velký návrat na televizní obrazovky po roce 1990. Závěr výstavy je věnován poslední fázi jeho života, kdy získal i mnoho ocenění. Mimo jiné obdržel Čestné občanství města Plzně, Cenu Thálie, státní vyznamenání Medaili za zásluhy v oblasti kultury a další.
Statutární město Plzeň připravilo k uctění významného plzeňského rodáka, který se narodil 10. listopadu 1918 a zemřel 15. února 2003, řadu kulturních a společenských akcí. Jednou z nich je právě tato výstava.