Projekt Krokus. Foto: M. Drechslerová

Žáci rokycanského gymnázia si připomněli dětské oběti holokaustu

Žáci Gymnázia a SOŠ Rokycany (G+SOŠ) se i v letošním školním roce zapojili do mezinárodního projektu Krokus, který si klade za cíl připomínat dalším generacím dětské oběti holokaustu.

Projekt Krokus vznikl v roce 2005 v Irsku pod vedením Irské nadace pro osvětu o holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland, HETI). Jeho cílem je připomínat osud jednoho a půl milionu židovských dětí, které zahynuly v nacistických vyhlazovacích táborech. Symbolickým gestem je výsadba žlutých krokusů, které kvetou kolem 27. ledna, Mezinárodního dne památky obětí holokaustu.

Žáci Gymnázia a SOŠ Rokycany se projektu účastnili již v minulém roce, kdy vysadili cibulky krokusů před budovou gymnázia v ulici Mládežníků. V letošním roce vzpomínkovou akci rozšířili a drobné jarní kvítky symbolicky odkazující k žlutým hvězdám, které byly Židé nuceni nosit během okupace, vysadili i před historickou budovou SOŠ Rokycany. Žáky při sázení přišel podpořit i starosta města Rokycany Ing. Tomáš Rada.

Projekt Krokus
Žáky při sázení přišel podpořit starosta města Ing. Tomáš Rada. Foto: M. Drechslerová

„V rámci projektu Krokus provedli žáci G+SOŠ Rokycany důkladné šetření ve Státním okresním archivu Rokycany, kde porovnávali školní dokumentaci s databází obětí holokaustu. Tímto způsobem identifikovali dvacet jmen dětí a mladých lidí, kteří byli odvlečeni do nacistických vyhlazovacích táborů buď ještě jako žáci, nebo čerství absolventi naší školy. Propojení školních znalostí o holokaustu se jmény konkrétních obětí, které navíc chodily do stejné školy, je pro žáky citelným připomenutím toho, kam vedou předsudky a záměrné šíření nenávisti,“ uvedla k projektu Monika Drechslerová z G+SOŠ Rokycany.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: