Nezmaři v roce 1984. Zdroj: Archiv ZČM

Západočeské muzeum zve na výstavu připomínající festival Porta

Západočeské muzeum v Plzni připravilo pro své návštěvníky výstavu nazvanou „Hudba je lék a PORTA (v Plzni) je nejlepší apatyka“, která se koná u příležitosti 41. výročí prvního konání legendárního hudebního festivalu folkové, trampské a country hudby Porta v Plzni a volně navazuje na loňskou panelovou výstavu Fenomén Porta, která proběhla ve Smetanových sadech v Plzni.

Období, kdy festival po dlouhém putování napříč republikou v západočeské metropoli na dlouhá léta zakotvil, se pro Portu stalo legendárním. Nikde jinde v předchozích působištích nebylo takové zázemí pro muzikanty i návštěvníky, nikde jinde festival nenavštěvovalo třicet tisíc lidí a návštěvníci i muzikanti dodnes vzpomínají na výjimečnou atmosféru, která Portu provázela.

„Výstava využívá možnosti výstavního sálu Západočeského muzea v Plzni a představuje řadu hudebních artefaktů, organizačních dokumentů, zaznamenávací techniky, amatérských fotografií i filmových záběrů ze sbírek oddělení novějších dějin a soukromých materiálů tehdejších návštěvníků, organizátorů i samotných muzikantů. Na výstavu se podařilo zapůjčit i exponáty, které nikdy předtím vystavené nebyly,“ sdělila kurátorka a autorka výstavy Lucie Kuníková.

Výstava si neklade za cíl zahltit návštěvníka informacemi o festivalu, ale oživit vzpomínky na neopakovatelnou atmosféru plzeňské Porty a dobu, kdy se lidé domlouvali na schůzky prostřednictvím vzkazů na nástěnce u vstupu.


Hudba je lék a PORTA (v Plzni) je nejlepší apatyka

Západočeské muzeum v Plzni, výstavní sál 2, Kopeckého sady 2, Plzeň
18. 3. – 11. 9. 2022, otevřeno úterý až neděle: 10.00 – 18.00 hodin


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: