ZČM. Foto: Plzenoviny.cz

Západočeské muzeum znovu otevírá 4. května

Po dlouhých měsících nejistoty se v úterý 4. května 2021 otevírají výstavní sály všech poboček Západočeského muzea. Kromě stálých expozic můžete shlédnout následující výstavy.


Hlavní budova ZČM Plzeň

Ozdoby dávné doby

Poutavá procházka mezi tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. A pokud vyluštíte krátký kvíz, odnesete si i drobnou odměnu. Ženy se pokochají krásou nádherných ozdob, muži řemeslným uměním předků, děti se pobaví v interaktivní části výstavy. Vystavené mimořádné artefakty vás přesvědčí, že škála surovin a tvarová variabilita ozdob byla v pravěku nepřeberně pestrá. Součástí výstavy je volná rekonstrukce významného dětského keltského hrobu, workshopy a edukační program pro školy. Výstava končí 28. září 2021.

Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů

Výstava k 41. ročníku festivalu Smetanovské dny, jehož součástí je Plzeňské sympozium s vyhlášeným tématem: „Výpravy k já. Individualismus v české kultuře 19. století“.

Na základě tématu se výstava zaměřuje na individualitu fotografa 19. století prostřednictvím jeho vidění skutečnosti a jeho následovníků. Věnuje se rovněž tématu vzniku fenoménu fotografie a jejích předchůdců v návaznosti na fotografické ateliéry v Plzni v 19. století.  Představuje stručný vývoj fotografických přístrojů a výsledků práce fotografů v podmínkách dějinných reálií včetně 90. let 20. století. Expozice je k vidění do 20. června 2021.


Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Počátky archeologie na Plzeňsku a Rokycansku. Archeologie na cestě od romantismu k vědě

Výstava Počátky archeologie na Plzeňsku a Rokycansku s podtitulem Archeologie na cestě od romantismu k vědě se věnuje období 14. – 19. století, kdy se archeologie proměňuje z romantické záliby ve skutečnou vědu. Připomíná nejvýznamnější archeology, kteří žili a pracovali v západních Čechách v průběhu 19. století. Kromě archeologických nálezů budou představeny i nejstarší archeologické mapy nebo poučné archeologické povídky od J. K. Tyla. Výstava končí 4. července 2021.

Orchideje české přírody

Výstava Orchideje české přírody je výstavou fotografickou objektivem Jana Friedeho. Uvidíte 70 druhů a poddruhů orchidejí rostoucích v české krajině i právě na Rokycansku. Výstavou chce muzeum přispět k poznání a zachování orchidejí jako nezbytné součásti naší květen, která je národním přírodním dědictvím. Orchideje je možné shlédnout do 11. července 2021.


Národopisné muzeum Plzeňska je dočasně uzavřeno z důvodu rekonstrukce. Vodní hamr Dobřív lze navštívit od úterý do neděle, stejně tak Muzeum loutek a Muzeum církevního umění.


Hygienická opatření

  • kapacita 1 osoba na 15 m2,
  • nutnost dodržování 2 m rozestupů nejde-li o osoby ze stejné domácnosti,
  • povinnost nosit nasazený respirátor,
  • povinnost použít dezinfekci na ruce u vstupu,
  • skupinové prohlídky jsou zakázány.
Zdroj: ZČM

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: