Foto: MMP

Zemřel plzeňský rodák Miroslav Zikmund

Na plzeňské radnici vlaje černý prapor. Ve středu 1. prosince zemřel ve věku 102 let plzeňský rodák a slavný cestovatel Miroslav Zikmund. Ten se stal společně s Jiřím Hanzelkou doslova legendou. Město k uctění jeho památky zřídilo v mázhauzu radnice kondolenční místo, kam mohou občané přicházet zapisovat své vzpomínky na cestovatele nebo vzkazy jeho rodině.

„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor města Martin Baxa. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014. Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Miroslav Zikmund na plzeňské radnici.

14. února 2019 oslavil Miroslav Zikmund sté narozeniny. Přálo mu i jeho rodné město. V den výročí vyvěsila Plzeň svoji vlajku, což se děje jen při výjimečných příležitostech. V roce 2019 zasvětila Plzeň také svůj tradiční městský ples právě Zikmundovi. Nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město se stalo rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. V roce 2019 mu Plzeň zároveň věnovala dvě výstavy.

V Plzni je od roku 2014 jako trvalá připomínka Miroslava Zikmunda expozice v zoologické zahradě v prvním patře části Světa v podzemí. Dominantou výstavy je sto velkoformátových černobílých snímků z asijského putování, které doplňují věci cestovatelů, jako je spacák, lyže, boty, fotoaparáty.

Miroslav Zikmund má také svoji pamětní desku na rodném domě v Úslavské ulici na Slovanech.

Úvodní foto: Primátor Baxa na návštěvě u Miroslava Zikmunda v roce 2019.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: