Zdroj náhledu: www.tutaplzen.cz

Život ve městě v číslech, web TUTA Plzeň přináší lidem užitečné informace

Kvalita života v Plzni, důležité informace na jednom místě, srovnání s ostatními krajskými městy – to vše
nabízí nový web TUTA Plzeň. Lidé na něm mohou najít užitečná data z nejrůznějších oblastí, například dopravy, zdravotnictví, životního prostředí nebo úřadu a financí. Projekt, jenž zlepšuje informovanost obyvatel o dění ve městě, je součástí konceptu Smart City Plzeň, tedy souboru chytrých řešení, pomocí nichž chce Plzeň zpříjemňovat a usnadňovat život svým občanům i návštěvníkům.

Prvotní myšlenkou projektu bylo mít k dispozici ucelený přehled objektivních dat, ze kterých by se dalo snadno vyčíst, v čem si Plzeň vede dobře a naopak v jakých oblastech máme rezervy a měli bychom aktivitu zvýšit. Ve chvíli, kdy jsme měli všechna data pohromadě, bylo jasné, že výsledky mohou být zajímavé nejen pro vedení města, ale i pro samotné občany. Rozhodli jsme se je proto zpřístupnit všem zájemcům a ještě k nim přidat užitečné informace o dění v Plzni,“ vysvětlil primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Web TUTA Plzeň je rozdělen na dvě oblasti. V první lidé najdou objektivně měřitelné údaje z osmi oblastí – doprava, sociální prostředí, životní prostředí, podnikatelské prostředí, úřad a finance, územní rozvoj, obyvatelstvo a zdravotnictví. „Tyto údaje jsou pak v souhrnu přehledně zobrazeny v grafu, ve kterém lze sledovat srovnání Plzně s ostatními krajskými městy. Dohromady se jedná o více jak 60 srovnávacích indexů, celkové umístění je průměrem hodnot ze všech zmíněných oblastí. Nejmenší hodnota křivky znamená nejlepší výsledek, přičemž Plzeň se aktuálně nachází na velmi dobré pozici, a to na druhé příčce, hned za Prahou,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Atraktivní je pro Plzeňany také část stránek, která se věnuje aktualitám z dění ve městě. „Lidé mohou například zjistit, kolik je aktuálně volných míst v parkovacích domech, informace o uzavírkách, čekací době na úřadech, parkovacích zónách v Plzni, o odstávkách vody či teplovodu a mohou nahlédnout i do statistik aplikace PlzniTo, skrze niž lze hlásit závady ve veřejném prostoru. „Je možné se podívat, jak dlouho trvá řešení jednotlivých požadavků a také kolik případů je v současné době v řešení. Je zde k dispozici i vizualizace intenzity dopravy, ve které mohou lidé vidět, jak se mění dopravní situace v různých částech Plzně hodinu po hodině. Momentálně pracujeme na tom, aby se na webu objevily informace o aktuálním pohybu vozů MHD, včetně zpoždění jednotlivých spojů. Stejně tak bychom chtěli doplnit přesnou mapu čistoty ovzduší v Plzni,“ uvedl Tomáš Benedikt, vedoucí Úseku rozvoje Správy informačních technologií města Plzně.

Údaje, které web shromažďuje, pocházejí z objektivních zdrojů, například z Českého statistického úřadu, Ministerstva financí České republiky, Českého hydrometeorologického ústavu, Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky a dalších. „Naším cílem je, aby se lidem v Plzni žilo dobře, portál TUTA Plzeň dokáže život ve městě vyjádřit pomocí čísel a poskytuje tak cenný pohled do mnoha oblastí. Je důležité zvyšovat informovanost, i ostatní města shromažďují data, nicméně takto ucelený a dlouhodobý přehled, ke kterému by se mohla dostat veřejnost, má pouze město Plzeň,“ dodal technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Web je dostupný na adrese www.tutaplzen.cz, přičemž většina jeho obsahu je přizpůsobena i pro zobrazení na mobilních zařízeních.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: