Takin čínský. Foto: K. Misíková, Zoo Plzeň

Plzeňská zoo slaví po třech letech odchovu první mládě takina čínského

Plzeňská zoologická a botanická zahrada se letos chlubí mnoha novými mláďaty, mezi kterými jsou například vydry, mangusty a šimpanz Dumay. Významný přírůstek také představuje mládě takina čínského.

Zooložka Miroslava Palacká s nadšením oznamuje: „Ve čtvrtek 6. června se v naší zoo narodilo mládě vzácného takina čínského. Jedná se o první mládě tohoto horského kopytníka, které se u nás narodilo.“ Takini čínští, známí také jako zlatí takini, jsou typičtí svou hustou, zlatavou srstí a pocházejí z horských oblastí Himalájí v Indii a Číně. Žijí v malých stádech v zalesněných vysokohorských oblastech a živí se okusováním stromů a keřů a spásáním různých druhů travin a bylin.

Rodiče nového přírůstku dorazili do Plzně v prosinci 2021. Jednalo se o roční samici Bathory z Liberce a šestiletého samce Johna Woo z Wroclawské Zoo. „Navzdory jejich majestátnosti jsou takini velmi klidní a k sobě navzájem přátelští. John Woo je dominantní, ale ke krmení přistupuje první bez jakékoliv agrese vůči Bathory. Po narození mláděte se jejich vztah ještě více upevnil a mládě si vytvořilo silný pouto k oběma rodičům,“ dodává Palacká.

Takin čínský
Takin čínský. Foto: N. Moulisová, Zoo Plzeň

Mládě již od prvních dnů aktivně následuje rodiče po výběhu a vybízí je ke hře. Kvůli silnému mateřskému poutu obou rodičů není možné mládě oddělit, a proto jeho pohlaví bude určeno později. Návštěvníci jej mohou vidět ve výběhu, avšak pro zajištění klidu a bezpečí matky s mládětem je pohled do jejich boxu znemožněn.

Zoo děkuje návštěvníkům za pochopení a ohleduplnost při návštěvách tohoto vzácného druhu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: