Takin čínský poprvé v Plzni. Zvláštního sudokopytníka chová jen málo zoologických zahrad
Plzeňská zoologická a botanická zahrada má nové obyvatele. Jsou jimi takini čínští neboli zlatí, kteří se v Plzni objevují vůbec poprvé. Dva kusy přicestovaly začátkem prosince ze zoo v Liberci.
Takin čínský je sudokopytník s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona. Pro svět byl objeven až v roce 1950. Žije v Himálaji, živý se okusováním stromů, keřů a bylin. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu. Chován je ve velice málo zoologických zahradách, protože je v Číně považován za součást národního dědictví, kde si jej cení podobně jako pandy velké.
„Celá populace v evropských zoologických zahradách pochází z jediného páru dovezeného v roce 2002 do Zoo Liberec,“ říká Martin Vobruba, tiskový mluvčí Zoo Plzeň a dodává: „Samec John Woo se narodil v Zoo Liberec v roce 2016, poté putoval do Zoo Wroclaw, kde zplodil pět mláďat. Tam nyní jeho úlohu převzal jeho bratr, aby mohl založit chov v naší zoo. Samice Bathory se narodila v Zoo Liberec v roce 2020. Až ve třech letech dospěje, stane se snad matkou prvního mláděte narozeného u nás.“
Takini čínští osídlili přebudovaný výběh z roku 1998, který před nimi obývali jaci domácí. Návštěvníci je tak mohou vidět ještě letos.
Takini se vyskytují ve 4 formách, které jsou zoology chápány buď jako podruhy (geografické rasy) jediného druhu nebo jako čtyři různé druhy. Nejčastějším takinem v zoologických zahradách je takin indický.
Galerie:
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.