Foto: Freepik

6 tipů pro všestrannější využití obývacího pokoje

Nemáte doma moc místa? Neexistuje důvod, proč byste místo nemohli využívat kreativněji! Mnozí z nás žijí v bytech nebo domech, kde nejsou pokoje nazbyt, a většinu činností děláme takzvaně „v obýváku“.

Pokud svůj obývací pokoj využíváte ke studiu, jako hernu pro děti, společenskou místnost pro setkávání s přáteli nebo jako jídelnu, v tomto článku se dozvíte, jak tento prostor využít naplno. 

Díky těmto šesti tipům si dokážete svůj prostor užít bez toho, abyste měli pocit, že vám ve vašich aktivitách neustále něco překáží.

1. Vymezte si v pokoji zóny pro různé aktivity

I na malém prostoru je důležité vymezit si pro různé aktivity různé zóny. Například dětské hračky dávejte jenom na jedno místo a řekněte dětem, aby si hrály právě tady. 

Stejně tak pokud potřebujete obývací pokoj využívat ke studiu, umístěte stůl do jednoho rohu místnosti. Jinde se pak neučte, jinak nebudete schopní vypadnout z „pracovního režimu“. Pokud budete obývací pokoj používat i ke cvičení, dejte si věci do druhého kouta a snažte se ideálně cvičit pouze tady. 

2. Využití úložného prostoru

Úložný prostor je u víceúčelového obývacího pokoje základ. I když využíváte jeden a ten samý prostor k práci, hraní, zábavě, cvičení, lenošení a k jídlu, je velmi nepravděpodobné, že jej budete využívat ke všem těmto činnostem současně!

Abyste se v prostoru necítili stísněně, mějte venku vždy jen to, co zrovna potřebujete. Pokud se například díváte na televizi a děti jsou v posteli, nezapomeňte všechny jejich hračky, studijní pomůcky, cvičební potřeby, talíře a příbory uklidit. 

Pomocí chytrých vychytávek můžete svůj úložný prostor maximalizovat a vytvořit si místo na všechno. Kupte si například konferenční stolek s velkými zásuvkami, do kterých můžete ukládat věci. Nebo si pořiďte pohovku s úložným prostorem. Snažte se, aby všechno mělo své místo a nenechávejte věci povalovat po pokoji. 

3. Vyznávejte minimalismus

Také se snažte nepřehánět to s věcmi pro své aktivit. Pokud obývací pokoj využíváte k více účelům, budete v něm zřejmě mít víc věcí než většina lidí! Ale když počet věcí omezíte na minimum, neměl by to být problém. 

Například když používáte obývací pokoj jako tělocvičnu, snažte se mít pouze jednu sadu činek (pokud jich fakt nepotřebujete víc). Nebo se snažte striktně omezit počet hraček, které mají vaše děti v obývacím pokoji – přebytečné hračky se dají uložit jinam. 

4. Připravte se na to, že místnost budete muset na párty přeskládat

Pokud jste typ na večírky, setkání a jiné akce, často bude třeba obytný prostor uzpůsobit i pro tyhle účely. K tomu vám pomohou výše uvedené tipy k úložnému prostoru a minimalismu.

Obývací pokoj můžete v párty pokoj proměnit například tak, že nábytek odsunete na stranu a přidáte bar plný oblíbených nápojů. Aby prostor dostal úplně nový rozměr, můžete ho třeba vyzdobit – je libo disko ve stylu 80. let s křiklavými dekoracemi zavěšenými na stěnách a retro občerstvením? A co třeba elegantní motiv Casino Royale, do kterého se perfektně hodí stůl na blackjack? Tak co, zkusíte štěstí?

Takto vyzdobený obývací prostor zcela změní váš každodenní obývák a vy se budete cítit jako v jiném světě!

5. Zainvestujte do správného nábytku

Pohovka se stane nepochybně středobodem vašeho pokoje, takže investice do toho správného typu dá vzniknout všestrannému prostoru. Pokud potřebujete obývací pokoj využívat jako ložnici pro hosty, zainvestujte do rozkládací pohovky. 

Případně můžete pořídit pohovku, která se dá rozdělit na dvě nebo více částí. Části pohovky lze pak použít k různým účelům na obou stranách místnosti nebo je spojit dohromady a vytvořit tak velký prostor pro rodinný filmový večer. Anebo můžete dát přednost pohovkám s velkým úložným prostorem. 

Dalšími příklady všestranného nábytku jsou velké konferenční stolky, které můžete využít i pro výtvarné a řemeslné činnosti, nebo menší stolky, které mohou sloužit zároveň jako sezení. 

6. Zvažte příčku

Pokud obývací pokoj využívají různí lidé k různým účelům, zvažte možnost rozdělení místnosti, abyste každý získal své soukromí. Může jít o závěs nebo třeba velkou přenosnou desku, kterou dočasně oddělíte studijní prostor nebo zahradíte cvičební zónu. Díky tomu budete mít pocit, že máte „místnosti v místnostech“, a budete moci oddělit různé druhy každodenních činností. 

Obývací pokoj ale nejspíš nebudete chtít oddělit natrvalo, zejména pokud se jedná o malý prostor. Najděte si proto místo na odkládání desek nebo při instalaci závěsů myslete na to, aby působily nenápadně, pokud nejsou zatažené. 

Pokud obývací pokoj používáte k více účelům, je důležité, abyste dbali na pořádek, a přitom byli pořád schopní jednotlivé činnosti oddělit. 

Uvidíte, že to prospěje vaší mentalitě a umožní vám to snadněji se naladit. Tyto tipy by vám zkrátka měly pomoci lépe rozdělit prostor a následně i jednotlivé činnosti ve vaší mysli.


Reklamní sdělení:

Levný holandský nábytek v prvotřídní kvalitě
Bytový textil pro ještě krásnější obývací pokoj


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: