Nejdravější ryba všech dob likvidovala kořist zabijáckým chrupem. Její zbytky byly nalezeny i u nás
Kdyby monstrum Xiphactinus přežilo do současnosti, bylo by vládcem moří a oceánů, postrachem rybářů i plavců. Film Čelisti by musel být natočen zcela jinak. Největší podmořský dravec všech dob si pro svůj specifický tvar lebky vysloužil přezdívku buldočí ryba a jeho fosílie byly nalezeny i na našem území.
Brutální zuby nemilosrdně likvidovaly kořist
Xiphactinus žil v období křídy před více než 80 miliony lety, tedy v době, kdy pevninu ovládali dinosauři. Tento až šest metrů dlouhý a tunu vážící predátor byl králem podvodního světa, přestože oceán obývaly i větší obludy. Příkladem může být osmimetrový žralok Cretoxyrhina. Xiphactinus však disponoval bojovým arsenálem v podobě zubů ostrých jak meče, jejichž čepele byly i 30 centimetrů dlouhé.
Zuby ale sloužily jen k usmrcení kořisti, protože mnoho nalezených zkamenělin vypovídá o nestrávených zbytcích jiných živočichů v obsahu žaludku. Xiphactinus se tedy se svojí kořistí nikterak nepáral. Chytil ji, probodl a bez jakýchkoliv dalších servítek oběť rovnou nenažraně spolkl. Jeden čtyřmetrový exemplář dokonce odhalil téměř dokonale zachovaného 1,8 metrů dlouhého živočicha v trávicím ústrojí Xiphactinusa. Podmořská obluda tedy měla neskutečnou touhu po jídle a dobře jí bylo s plným žaludkem. Je možné, že menší ryby rovnou polykala a svůj vražedný chrup používala pouze na větší kořisti.
Fosílie buldočí ryby byly nalezeny i na našem území
V roce 2002 se podařilo najít důkazy, že buldočí ryba žila i ve vodách, které kdysi dávno pokrývaly naše území. Části zubů, lebky a obratlů nalezl amatérský badatel Michal Matějka ve východních Čechách v Šachově u Borohrádku. Několik let pak trvalo, než fosílie pracovníci Národního muzea poskládali dohromady. Nález je unikátní v tom, že nejvíce zkamenělin pochází z dnešních Spojených států, kde se v té době nacházelo mělké moře. Exempláře z jiných částí světa jsou spíše výjimečné, ale ukazují na fakt, že Xiphactinus se nevyskytoval jen na omezeném území, ale vládl slaným vodám po celém světě.
Buldočí ryba prakticky neměla konkurenci ani nepřítele, přesto vyhynula během takzvaného vymírání na konci období křídy asi před 66 miliony lety. Potkal ji stejný osud jako dinosaury a savcům se tak otevřel prostor pro jejich rozkvět.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.