Letní dovolená v přírodě. Pěkná může být i v Plzeňském kraji
Proč cestovat přes půl světa, když se příjemná dovolená dá prožít klidně za humny? Tak by se dala stručně charakterizovat aktuální situace na poli cestovního ruchu. Vinou pandemie koronaviru pravděpodobně ani letos nevyrazí většina Čechů na letní dovolenou za hranice republiky, a tak se přímo nabízí využití volného času pro poznávání krás našeho okolí.
Co se počtu obyvatel týče, je sice Plzeňský kraj velikostně průměrný, avšak velká část lidí se koncentruje v Plzni a jejím nejbližším okolí. Proto je zbytek regionu řídce osídlen, což ocení především milovníci přírody. Ať už jste místní, nebo třeba z druhého konce republiky, přinášíme vám tipy na místa, kde lze na Plzeňsku strávit příjemnou letní dovolenou.
Osamělý Český les
Český les je nejzápadnějším pohořím republiky a současně jedním z nejnižších. „Tisícovku“ má jen jednu, a tou je Čerchov (1 042 m. n. m.). Oblast, která v temnějších dobách našich dějin sloužila jako nárazníkové pásmo mezi Západem a Východem, je sporadicky osídlena a vyhledávaným cílem turistů jsou především místa zaniklých osad.
Nikdo by neměl vynechat návštěvu Přimdy, nejstaršího kamenného hradu v Čechách, a blízké torzo kaple sv. Apoleny. V hlubokých lesích je ukryta renovovaná zřícenina Starého Herštejnu. Obě památky mají téměř tisíciletou historii. Nakonec nesmíme zapomenou na již zmiňovaný Čerchov s rozhlednou. Ubytování v Českém lese je zpravidla dobře k sehnání, avšak letos vzhledem k situaci doporučujeme včasnou rezervaci.
Překrásná Šumava
Pohoří Šumava a stejnojmenný národní park je po Plzni turisticky nejexponovanějším místem v kraji. Klid je zde ale také k nalezení. Příjemně je v Pošumaví, v Kašperských Horách nebo Hartmanicích, kde se dají za slušnou cenu pronajmout chaty a chalupy. Odtud je pak možné vyrážet na výlety po celém Národním parku a dovolí-li to situace, lze zabrouzdat i na německou stranu Šumavy.
A naše doporučení na Šumavě? Zcela jistě jsou to ledovcová jezera – Černé, Čertovo nebo Laka. Dále plavební kanály, jelení, vlčí nebo rysí výběh, pramen Vltavy, Boubínský prales či slatě. Šumavu protínají desítky naučných stezek a na své si přijde jistě každý.
Neobjevené Brdy
Nesmíme opomenout ani třetí významné pohoří, které, byť jen okrajově, také zasahuje na území kraje. Jako výchozí bod je možné zvolit Spálené Poříčí, odkud lze podnikat výlety do jihozápadní části tohoto malebného pohoří.
Výstup na Třemšín (827 m. n. m.) nebo procházka k Padrťským rybníkům, cyklovýlety, vyhlídka z hory Praha (862 m. n. m.), to je jen malá ochutnávka toho, co lze v dříve uzavřeném vojenském prostoru zažít.
Hracholusky s výlety
Hledáte-li dovolenou u vody v kempu nebo chatce, pak je tu vodní nádrž Hracholusky. Zde se nabízí možnost kombinovat koupání s poznáváním okolí. A je toho opravdu hodně – hrad Buben, Stříbro, Kladrubský klášter, Konstantinovy lázně, Manětín, Rabštejn nad Střelou, Plasy, úchvatný kaolinový důl Nevřeň nebo koneckonců i Plzeň (pokud tedy nejste místní).
Možností je samozřejmě také využít ubytování Plzeň. Takto lze poznat západočeskou metropoli a současně podnikat výlety po celém kraji.