Alergie na pyl dokáže znepříjemnit život. Jak si pomoci nejen prostřednictvím léků?
Pylová sezóna dosahuje v těchto dnech prvního letošního maxima a alergici zažívají doslova peklo. Kvetoucí trávy dokáží do ovzduší vypustit miliony pylových zrnek, před kterými téměř není úniku. Alergie na pyly se nejčastěji projevuje neustálou rýmou a pálením očí. Nepříjemnosti, způsobené nepřiměřenou imunitní reakcí na v podstatě neškodnou látku, lze v těchto dnech jen těžko úplně potlačit. Úleva je však možná, ať už se jedná o nezbytná antihistaminika, nebo o přírodní prostředky, projevy alergie lze zmírnit do snesitelné formy.
První pomoc v podobě antihistaminik
Pro alergiky jsou nejčastějším prostředkem k úlevě léky zvané antihistaminika. Užívají se tablety, nosní sprej nebo kapky do očí, které zabraňují nadměrné produkci histaminu, což je látka, která způsobuje nežádoucí reakci na alergen. Náročnější léčba je zejména u alergiků, u kterých propukla reakce poprvé. Existuje velké množství medikamentů, které pomáhají při alergii, ale na každého účinkují jinak. Alergik zpravidla postupuje tak, že zkouší levnější prostředky a postupuje k těm dražším. Následně užívá ty, které mu pomáhají nejlépe. Někdy je to opravdu dlouhá a namáhavá cesta. Některá antihistaminika navíc mohou způsobovat ospalost a v kombinaci s alergickou reakcí zažívá tělo opravdu perné chvilky. Antihistaminika nové generace ospalost nevyvolávají, ale zároveň nevylučují únavu.
Vyhněte se alergenu
Jak již bylo uvedeno, pylovým zrnům se alergik během letní sezóny vyhne jen těžko. Této nepříjemné situaci však lze přizpůsobit své chování. Méně pylu je ve vzduchu po ránu nebo po dešti, naopak v podvečer to bývá nejhorší. Lepší podmínky nastávají opět až se soumrakem. Pokud jste, nebo máte v rodině alergika, který je citlivý na pyly, je vhodné větrat pouze brzy ráno a pak až večer. Trávu na zahradě sekejte často, aby nestihla vykvést. Lze také pořídit speciální sítě do oken nebo pylové masky.
Pyl se rovněž uchycuje na oblečení, které je třeba střídat a častěji prát. Podobně dobře se pyl usazuje ve vlasech, proto si je každý večer umyjte. Do přírody noste sluneční brýle, i když slunce zrovna nepálí.
Úlevu přinese kopřiva nebo studená voda
Potlačit tvorbu histaminu a tím i alergickou reakci dokáží rovněž látky zvané flavonoidy. Ty obsahuje například kopřiva dvoudomá, což je veskrze prospěšná bylina. V našich končinách se jedná o prakticky nejužívanější bylinu vůbec. Sbírá se mladá na jaře a poté na podzim. Užívá se formou nálevu ze sušených nebo čerstvých listů. Nápoj je vhodné užívat po dobu dvou týdnů. Dalším přírodním prostředkem, který je silným bojovníkem s alergií, je kurkuma, která je díky látce kurkumin báječným antioxidantem. Kurkumin je zároveň přírodním antihistaminikem. Podobně může pomáhat hlíva ústřičná nebo perila křovitá.
Ideální je také pití čaje ze směsi bylinek, které seženete v bylinné lékárně. V tomto případě se přímo poraďte v prodejně, o jaký alergen se jedná a popište příznaky alergické reakce.
V některých případech může pomoci i studená nebo vlažná sprcha. Ta je vhodná zejména pro alergiky, kteří trpí nepříjemnými kožními projevy. Opuchlým a pálivým očím pomáhají studené obklady, ale i obyčejná studená slupka od okurky obsahující řadu prospěšných látek, které se mohou dostat kůží do těla.
Alergen se občas nepodaří odhalit
S alergiemi je to ošemetné. Ke zjištěnému alergenu se později může přidat i další. Zároveň je důležité vědět, že neléčená alergie může přerůst v astma, nebo může způsobit i jiné problémy. Určitým úskalím je rovněž fakt, že existuje obrovské množství alergenů jak v přírodě, tak v jídle. Výjimkou nejsou případy, kdy člověk trpící alergií nezjistí ani pomocí kožních či krevních testů spouštěč nepříjemné reakce. V takovém případě je třeba hledat nejvhodnější lék, který tělu uleví a umožní kvalitní život bez nekonečného kýchání nebo pálení očí.
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.