Foto: Festival Animánie

Děti a mladí tvůrci mohou přihlašovat své filmy do soutěže o Animáničku

Také letos je hlavní součástí Festivalu Animánie mezinárodní soutěžní přehlídka audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. 16. ročník Animánie, která je největším a nejstarším soutěžním setkáním mladých animátorů, se uskuteční v prostorách plzeňského Moving Station od 18. do 21. 11. 2021. Už nyní ale probíhá přihlašování filmů, které se ve třech kategoriích utkají o festivalové ceny Animáničky. Kromě soutěže chystá Animánie i bohatý program plný setkávání, workshopů, animovaných filmů i počítačových her.

Loňskou Animánii přesunula pandemie do online prostředí, letos organizátoři doufají v návrat k tradičnímu průběhu festivalu. „Problémy s covidem naštěstí mladé tvůrce nezastavily a už nyní je zřejmé, že přihlášených filmů budou stejně jako vloni stovky, od nás i ze zahraničí,“ řekl ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda. I když se jedná o krátké snímky, není možné je do soutěže zařadit všechny. O přijetí filmu rozhodne programová rada složená z lektorů Animánie, programového oddělení a vedení festivalu.

Vybrané snímky jsou pak rozdělené na československé a zahraniční a utkají se ve třech kategoriích: MINI (do 13 let), MIDI (14-18 let) a MAXI (do 26 let). Všechny vybrané soutěžní filmy čeká projekce před diváky. Svá díla mohou tvůrci přihlásit do 10. září 2021 prostřednictvím stránek www.festival-animanie.cz.

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" proběhne na konci září. Vstupné je zdarma

Téma soutěžních filmů je volné, organizátoři nechtějí začínající tvůrce nijak omezovat. Své téma má ale nesoutěžní festivalový program. „Loňský rok nás všechny tak trochu pozastavil a uzavřel. Namísto do kina, divadla nebo restaurace jsme chodili na procházky po uzavřeném, spícím městě. Jsme za to ale vděční – při toulkách ulicemi Plzně se nám podařilo odhalit její skrytou krásu a fantaskní maposvět. Téma letošní Animánie proto zní Na cestě,“ vysvětlil Jan Příhoda.

Festival nabídne tradiční díla české a světové animace, aktuální novinky, animační a trikové workshopy, program pro pedagogy a nezapomene ani na počítačové hry. „Animánie již několik let nabízí pohled do kuchyně vývojářů úspěšných českých her. V posledních letech se stále více orientuje i na mladé tvůrce, kteří s tvorbou her teprve začínají, a poskytujeme jim prostor k prezentaci jejich děl. Návštěvníci si budou moci některé studentské hry zahrát v rámci naší game zóny,“ dodal Jan Příhoda.

Kompletní soutěžní i nesoutěžní program bude na stránkách www.festival-animanie.cz a FB Animánie zveřejněn v průběhu října.

Plzeňský spolek Animánie aktuálně nechystá jen festival, ale otevírá i řadu kurzů a kroužků animace pro rok 2021/2022. Nabídka zahrnuje celoroční kroužky a kurzy, zejména pro děti. Malí tvůrci si mohou osvojit základy animace, filmové triky, psaní scénářů, tvorbu komiksu a další oblíbené žánry. Do kroužků se lze přihlásit na www.animanie.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: