Barokní sochy se vrátily před kostel U Ježíška
Pískovcové sochy svaté Anny a svatého Josefa se po dlouhých letech vrátily na své místo před kostel U Ježíška. Obě díla ztvárňující světce se podařilo restaurovat díky dotaci Plzeňského kraje. Jejich slavnostní odhalení a svěcení se uskutečnilo 6. listopadu.
Sochy svatých posvětili Dominik Friedrich Žbánek, sborový farář Církevního sboru Evangelické církve augsburského vyznání v ČR a Ondřej Vojtěch Soudský, římskokatolický duchovní a dominikán. „Součástí programu bylo i povídání architekta Jana Soukupa o historii kostela a krátký varhanní koncert. Pro přítomné hosty bylo v závěru programu připravené drobné občerstvení,“ informuje starosta slovanského obvodu Lumír Aschenbrenner.
Kostelík je v majetku města, od roku 2022 jej má ve výpůjčce Evangelická církev augsburského vyznání v České republice. Kostelík zrekonstruovala společnost Sdružení pro obnovu památek v Rokycanech a okolí, později pod názvem Vršíček, spolek pro obnovu památek. Jeho předsedou byl architekt Jan Soukup, který se o kompletní rekonstrukci zasloužil. Sochy se ale již zrestaurovat nepodařilo, a tak byly dlouhodobě uložené v depozitu v umělecké škole Na Zámečku v Křimicích.
„V letošním roce podaly Slovany prostřednictvím Magistrátu města Plzně žádost o dotaci na restaurování soch na Plzeňský kraj. To vyšlo na celkem 365 420 korun. Kraj poskytl dotaci ve výši 280 000 tisíc korun, zbytek uhradil slovanský obvod,“ uvádí starosta. Sochy restauroval sochař Jaroslav Šindelář.
„Jsem velmi rád, že se nám sochy podařilo zachránit a vrátit na jejich původní místo. Je nesmírně důležité znát svoji historii a pečovat o památky. A stejně tak jako malé kameny drží velké hrady, podobné malé střípky uměleckých děl budují naší historickou paměť a tradici,“ říká místostarosta MO Plzeň 2 – Slovany Václav Cinádr s tím, že návrat soch je dovršením celkové rekonstrukce kostela.
Socha sv. Josefa je původním dílem z poslední třetiny 18. století. Představuje světce v nařaseném rouchu, u kterého stojí Ježíšek zobrazený jako malý chlapec. Jako autor je uváděný sochař Karel Legát, který žil v letech 1715 až 1783. Sousoší sv. Josefa s Ježíškem bylo ve významně horším stavu, hlava Ježíška musela být znovu vymodelována.
Socha sv. Anny je dílo, které kompozičně i ideově doplňuje sv. Josefa. Sv. Anna je zobrazena stojící, oděna je do řaseného roucha s rouškou, která ji kryje vlasy. Vedle ní je dětská postava Panny Marie a společně přidržují otevřenou knihu. Pravděpodobně se jedná o kopii z první třetiny 20. století.
Spolu se sochami byly opraveny i pilíře. Panorama před kostelíkem U Ježíška je nyní kompletní. Tento malebný kout Slovan jistě vybízí k zastavení při procházkách, a to nejen podél řeky Radbuzy.
Místo, o kterém píšeme: