Zdroj obrázku: xzserg / Shutterstock.com

Bezpečnost vozidel: víte, jaký je rozdíl mezi aktivními a pasivními prvky?

Nynější vozy jsou vybaveny celou spoustou aktivních i pasivních bezpečnostních prvků. Ty jsou v řadě případů povinné do stejné míry, jako například platba povinného ručení. Tak například dětské sedačky, opěrky hlavy nebo bezpečnostní pásy patří mezi prvky bezpečnosti a jsou povinné. Těchto prvků je ale ve voze více. Jaké z nich má také váš vůz?

Aktivní bezpečnostní prvky

Jejich hlavním účelem je předejít nehodě. Může tedy jít o různé parkovací asistenty a další bezpečnostní systémy (kontrola únavy řidiče, hlídání jízdních pruhů, automatické zastavení před překážkou a podobně). Mezi ty úplně nejobyčejnější aktivní bezpečnostní prvky ale patří brzdy, které fungují tak, jak mají, ale také přesné řízení. Tyto prvky jsou velmi důležité, protože díky nim můžete předejít poškození svého vozu či vozu jiného účastníka silničního provozu, ale také zabránit ztrátě na životech. 

Pasivní bezpečnostní prvky

Název pasivní bezpečnostní prvky vyplývá ze skutečnosti, že k jejich aktivaci přijde až tehdy, kdy nastane dopravní nehoda. Jinými slovy: nepotřebujete je, jen pokud by se nehoda stala. Do těchto prvků zařazujeme dětské autosedačky, bezpečnostní pásy, opěrky hlavy, bezpečná stavba karoserie či airbagy. Jejich účinnost si u různých typů vozů můžete ověřit pomocí crash testů, které vám také napoví, jak je které auto bezpečné při nárazu. 

eCall

Zajímavým druhem pasivního bezpečnostního prvku je systém eCall, tedy emergency call. V případě, že je ve voze tento systém instalován a stane se nehoda, dojde k automatickému spojení s operátorem (vytočí se linka 112). Operátor této linky také dostane od vozu vaši přesnou polohu a další důležité údaje. Takže i v případě, že pasažéři nabouraného auta nebudou schopni komunikovat s operátorem, bude známa jejich poloha. Operátor tak může ověřit, zda jsou v bezpečí. eCall budete moci ale aktivovat sami prostřednictvím stisknutí tlačítka – například v případě, že se vy sami stanete svědkem dopravní nehody.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: