Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na bitcoinmatech v kraji se nově objevuje varování před podvodníky

I v Plzeňském kraji lze využít bitcoinmaty, které slouží ke směně mezi finanční hotovostíi a kryptoměny. Bohužel se tyto přístroje snaží zneužít podvodníci, přičemž se nekalým jednáním snaží přimět lidi k převodu úspor na cizí kryptoměnový účet. Na podvody upozorňuje Policie ČR.

„Kriminalisté (…) aktuálně prověřují několik případů, kdy se pachatelům podařilo obelstít důvěřivé poškozené. Ve většině případů je podvodné jednání takové, že pachatel prostřednictvím telefonátu osloví jedince a vydává se za pracovníka banky. K tomu využívá legendy, že byl schválen úvěr a snaží se s lidmi navázat kontakt. Pokud dotyčný uvede, že o žádný úvěr nežádal a v uvedené finanční instituci nemá založen účet, podnikne podvodník další telefonát. V této fázi již ‚vystupuje za banku, u které má poškozený finanční účet a sdělí mu, že na jeho účtu došlo k podezřelé aktivitě. Podvodník následně pokračuje způsobem, kdy volané osobě sděluje informace, jak by měla ‚správně‘ postupovat, aby ochránila své finanční prostředky. Vyzve ji k tomu, aby finanční hotovost z účtu neprodleně vybrala, a tu následně vložila do bitcoinmatu přes QR kódy, které ji zašle přes komunikační aplikaci,“ popisuje nekalou praktiku Hana Kroftová z Krajského ředitelství Policie ČR.

Objasnění takových případů je neskutečně složité, proto je podle policistů nutné na ně opakovaně upozorňovat a působit tak především preventivně. Kriminalisté se proto obrátili na jednoho z majitelů bitcoinmatů, kterého požádali o spolupráci. Nyní se tak na vybraných bitcoinmatech objevuje upozornění na možnou trestnou činnost související s vkladem hotovosti do bitcoinmatu.

„Pamatujte na základní a důležité pravidlo, pokud by byl Váš účet opravdu ohrožený, nikdy by vás žádná bankovní společnost takovým způsobem nekontaktovala, ona sama koná vlastní opatření. Nikdy nevkládejte hotovost do bitcoinmatů na žádost osoby, kterou neznáte. Důkladně čtěte upozornění a věnujte jim náležitou pozornost, abyste nepřišli o své úspory. V případě, že jste se stali obětí podvodníka, neváhejte a obraťte se na linku 158,“ dodává Kroftová.

Text upozornění v bitcoinmatu:
Vážení klienti, požadavek třetí osoby, abyste provedli výběr hotovosti z Vašeho bankovního účtu a následný vklad hotovosti do BitcoMatu, není bezpečnostním opatřením bankovních a finančních institucí, ale jedná se pravděpodobně o podvodné jednání. V případě jakýchkoliv pochybnostní vklad neprovádějte a vše oznamte na linku 158.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: