Foto: MMP

Bolevák hlásí ideální vodu ke koupání

Jedno z nejoblíbenějších koupališť v Plzni, Velký bolevecký rybník, zahájilo letošní sezónu s vynikající kvalitou vody. Lidé se nemusí obávat nebezpečných sinic. Správci rybníka předpokládají, že ponořené vodní rostliny dále zlepší kvalitu a průhlednost vody. Rybník má také oproti minulým sezónám dostatek vody. Ostatní rybníky bolevecké soustavy mají před začátkem léta rovněž příznivé podmínky.

„Bolevák má se svými 43 hektary vodní plochy a průhledností vody v Česku stále výjimečné postavení. Dlouhodobě představuje ideální místo pro koupání. Naším cílem je udržovat v rybníku čistou a kvalitní vodu, což se daří už přibližně posledních patnáct let. I letos začala na Boleváku letní sezona s velmi dobrou kvalitou vody,“ řekl náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar.

Už v průběhu loňské sezony měl Velký bolevecký rybník podstatně vyšší hladinu vody než v letech předešlých. Tomu pomohlo jak dopouštění přečištěné vody z řeky Berounky, tak i příroda – část doplněné vody spadla ve formě srážek, část se do rybníka dostala prameny. Zvýšená hladina znamená také výrazně vyšší objem vody v rybníku. „Tím došlo ke zlepšení jejího chemického složení, které už v roce 2023 umožnilo dobrý růst ponořených rostlin, a tedy také návrat k vysoké průhlednosti,“ uvedl hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody v bolevecké rybniční soustavě dlouhodobě sleduje.

Velký bolevecký rybník
Foto: MMP

Vodním rostlinám se v rybníku daří velmi dobře. „Na jedné straně nám zásadně a dlouhodobě pomáhají udržet čistou vodu, ale zároveň mají tendenci ovládnout celý rybník pro sebe. Proto je nezbytné množství biomasy vodních rostlin během letního období průběžně usměrňovat, tedy sklízet speciální vyžínací lodí Bolek,“ dodal Martin Gregar, vedoucí Oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně.

Další vývoj množství vody ve Velkém boleveckém rybníku bude podle Jindřicha Durase záležet především na počasí. „Uvidíme, kolik naprší a kolik vody se dokáže odpařit. Očekáváme, že hladina vody v Boleváku se přes léto bude spíše mírně snižovat. V létě totiž denně hladina vody vlivem výparu klesne v průměru asi o čtyři milimetry,“ poznamenal hydrobiolog. Kdyby na konci léta chybělo více než 20–30 centimetrů vody, vypomůže se čerpáním.

„Kvalitu vody předpokládám výbornou až do konce léta, protože porosty vodních rostlin pracují pro nás. Také rybí obsádka je stabilizovaná. To znamená, že dva nejdůležitější faktory máme pod kontrolou a žádná nepříjemná překvapení by nám rybník přichystat neměl,“ uzavřel Jindřich Duras.

Stav ostatních rybníků:

Kamenný rybník je dlouhodobě stabilní s dobrou kvalitou vody s typickou hnědavou barvou, která je způsobena rašelinnými látkami. Sezóna zde začala s průhledností téměř dva metry a dobré podmínky ke koupání se očekávají i během léta.

Rybník Košinář se odlišuje od ostatních rybníků v soustavě tím, že jakost vody je z pohledu koupání podstatně horší. Na Košináři se ale s koupáním nepočítá, rybník je využíván pro rybolov. Proto je i rybí obsádka podstatně hustší a způsobuje svým rytím silný zákal a uvolnění živin, které pak podporují růst planktonních řas.

Ostatní rybníky soustavy se vyznačují na začátku léta poměrně dobrou kvalitou vody. Vývoj během letní sezóny bude záležet na více faktorech a není jej možné přesně odhadnout. Očekávat se dá poměrně dobrá kvalita vody s minimem sinic.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: