Brána do Borského parku. Foto: ÚMO 3

Brána do Borského parku se otevřela veřejnosti

Brána do Borského parku byla slavnostně otevřena v pátek 13. října přesně ve 13 hodin a 13 minut za účasti vedení třetího městského obvodu, který ji dostal od města do správy. Objekt symbolizuje propojení města a přírody.

„Urbanistický a prostorový koncept nového vstupního objektu byl jednoduchý: vytvořit předěl mezi městem a parkem, jasně definovaný, od kraje ke kraji a zároveň měl vytyčit spojnici mezi nově vzniklými zastávkami hromadné dopravy. Objekt by měl být vnímán více jako brána než jako bariéra. Tenká linka – výrazně transparentní prostupná membrána mezi dlážděnou a travnatou plochou, která město a park udržuje v kontaktu,“ vyjádřil se ke svému návrhu architekt Aleš Kubalík ze studia Sporadical. Náměstí před vstupem do parku navrhl záměrně dlážděné tak, aby mohlo sloužit intenzivnímu využití. „Je to protiklad ke klidnější zóně nové části parku, kde v trávníku zůstaly zachované koleje bývalé tramvajové točny, a kterou je možné využívat k různým kulturním akcím,“ vysvětluje architekt.

Muzeum Patton Memorial promítne ke Dni veteránů animovaný film od metalové skupiny Sabaton

Samotná stavba je hmotově rozdělená na část komerčních prostor a část veřejných WC. Mezi nimi je volný prostor umožňující průchod do parku.  Má zelenou střechu a v zemi také nádrž na zachycování dešťové vody.

Nájemcem komerčních prostor se stala společnost Frikulínek, která si objekt zařídila jako místo, kde si každý najde to své. Můžete tu posedět nad kávou a zákuskem, s přáteli zajít na pivo či víno a nechybí ani něco k zakousnutí. Oproti vratné záloze si tady také budete moci vypůjčit drobné sportovní náčiní, jako míče, badmintonové rakety a podobně. Nájemce má také v plánu hned celou řadu akcí. „Počítám s pořádáním koncertů, trhů, gastronomických akcí a líbilo by se mi tady i letní kino,“ plánuje majitel firmy Frikulínek Miroslav Muška.

Stavba byla zahájena v srpnu loňského roku a náklady na celkovou revitalizaci prostoru vyšly na 49,5 milionů korun včetně DPH.

Místo, o kterém píšeme:

Zdroj: ÚMO 3

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: