reklamní prostor
Heřmánek. Foto: Pixabay

Bylinky, které pomohou ke zdravému spánku a snadno je obstaráte čerstvé

S chronickou nespavostí, tedy stavem, kdy je každé usínání problém, se potýká až 15 % dospělé populace v Česku. Občasné potíže usnout trápí skoro polovinu dospělých lidí u nás. Zkrátka neumíme odpočívat. Po dni plném shonu, pracovních a rodinných povinností přijde chvíle, kdy se má tělo i duše uvolnit a začít s přípravou na regeneraci. Jenže někdy se stane, že takový okamžik nepřijde, mozek stále pracuje, noc se zkracuje a spánek nikde.

reklamní prostor
reklamní prostor

Spouštěčů nespavosti může být celá řada. Nejčastěji je to psychické vypětí nebo stres. Z krátkodobého hlediska to nemusí být nevýhoda, například při zkouškovém období. Pokud se však z nespavosti stane pravidlo, problém je na světě a nastává čas vyhledat lékaře. V každém případě vám při potížích se spánkem mohou pomoci bylinky, a to ať už jako podpůrný prostředek jiné léčby, nebo při méně vážných stavech jako lék na problémy se spánkem. Poradíme vám čtyři bylinky, které spánek podporují. Sami je můžete nalézt ve svém okolí, nebo si je vypěstovat.

Heřmánek pravý je pravým pomocníkem v boji s nespavostí

Předností této bylinky je jednoznačně její dostupnost v české přírodě. Určitě si ji ani s jinou bylinkou nespletete. Má bílé okvětní lístky a žlutý střed, který je při rozpůlení dutý. Takto můžete ověřit, zda se opravdu jedná o heřmánek. Sbírá se květ, a to ideálně od května do září. Nasbíraný heřmánek poté sušte buďto v sušičce nebo nebo ve stínu na suchém místě. Usušené květy skladujte v uzavíratelné dóze nebo krabičce.

Bylinky pro zdravý žlučník, které snadno v přírodě poznáte

Pro lepší usínání a dobrý spánek pijte heřmánkový čaj. Vhodný je také v kombinaci s meduňkou, kterou uvádíme níže. Čaj připravíte jednoduše. Usušené květy zalijte horkou vodou, nechce louhovat asi 10 minut a poté odvar zceďte. Delší louhování způsobuje zhořknutí čaje. Za den pijte maximálně tři šálky, ideálně během pozdního odpoledne nebo večera a v době, když již nehodláte řídit. Heřmánek způsobuje ospalost  a zároveň uklidňuje. Právě tato bylinka by mohla být vaším pomocníkem v boji s nespavostí.

reklamní prostor

Meduňka lékařská pomáhá dětem i dospělým

Tato bylinka je oblíbená především pro uspávání těch nejmenších, protože také podporuje dobré zažívání. Pomáhá ale všem. Nenajdete ji sice u nás ve volné přírodě, ale její pěstování je tak snadné, že si ji budete hýčkat na zahradě nebo na parapetu.

Účinky má podobné jako heřmánek. Meduňka zklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při stresu a podporuje zdravé spaní. Čaj si můžete připravit z voňavých listů nebo z celé natě a to jak v čerstvé formě, tak v sušené. Odvar opět louhujte 10 minut a pijte jej zcezený a vlažný. Čaj je také možné připravit jako kombinaci heřmánku a meduňky.

Před spaním může rovněž pomoci meduňková koupel. K tomu stačí 2 – 3 litry vylouhovaného odvaru nalít do vody připravené ke koupeli a v ní relaxovat. Uvidíte, že to funguje.

Kozlík lékařský vás nenakopne, ale zklidní

Kozlík lékařský roste v české přírodě roztroušeně a najdete jej třeba u potoků nebo na krajích luk. Má mírné sedativní účinky, a tak pomáhá nejen při nespavosti, ale také při mírnějších depresích nebo stresu. Zajímavé je, že obsahuje asi sto druhů látek. Která z nich, nebo která jejich kombinace stojí za zmírněním výše uvedených potíží, je dodnes záhadou.

Horké dny pokračují. Mojito nabídne osvěžení. Máta v něm obsažená má ale i léčivé účinky

Čaj se připravuje ze sušeného kořene, který se nechá louhovat maximálně 15 minut. Pije se zcezený odvar, a to nejlépe večer. Vzhledem k sedativním účinkům této bylinky není vhodné kozlík kombinovat s jinými prostředky na spaní ani s alkoholem. Pokud vám nepomohou výše uvedené bylinky, kozlík by měl zabrat, ale je třeba pravidelného užívání po dobu alespoň dvou týdnů.

Vůně levandule vás unese do říše snů

Levanduli většina lidí miluje, ale o jejích skvělých účincích netuší. Vůně uklidňuje tělo i mysl, a to jak v čerstvé formě třeba doma na parapetu, tak v sušené v posteli pod polštářem. Máte-li menší problémy se spaním, můžete si nasušit její květ a a vyplnit jím malý polštářek, který si vezmete s sebou do postele.

Levanduli u nás v přírodě nenajdete, ale její domácí pěstování je snadné. Pokud si chcete sami polštářek vyrobit, můžete pro ni vyrazit do květinářství.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: