reklamní prostor
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bylinky pro zdravý žlučník, které snadno v přírodě poznáte

Špatné stravování, shon a stres jsou ideální kombinací pro vznik takzvaných civilizačních chorob. Jednou z nejběžnějších komplikací, za kterou stojí především konzumace tučných a smažených jídel, jsou problémy se žlučníkem. Takové zdravotní problémy bychom neměli brát na lehkou váhu, protože jejich důsledkem není jen nevolnost, ale kvůli špatnému trávení prochází zatěžkávací zkouškou celý organismus.

reklamní prostor
reklamní prostor

Žlučník je malý orgán, který slouží k uchování žluči, kterou produkují játra. Dospělý člověk za den vyprodukuje kolem jednoho litru této tekutiny, která je důležitou látkou při trávení, protože pomáhá vstřebávat tuky. Je-li tuků moc, problémy jsou na světě. Pokud se žlučníkem míváte problémy, nebo si libujete v tučných a smažených jídlech a nehodláte se jich vzdát, zkuste vsadit na běžné bylinky. Jejich sílu znali již naši předci a jako podpůrná nebo preventivní léčba žlučníku jsou stále v kurzu.

Bylinky, které ohlídají cukr v krvi a zároveň je v přírodě bez problémů najdete

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je doslova živou vodou pro játra a žlučník. Čaj z této rostliny pomáhá udržovat játra v kondici a slouží jako prevence proti žlučovým kamenům. Díky svým detoxikačním účinkům podporuje očistu celého organismu a dohlíží tak na hladký proces celého trávení. Čaj by se měl připravovat z roztlučených plodů, které je také možné konzumovat za studena třeba v jogurtu.

Pokud se vám ostropestřec nechce hledat ve volné přírodě, můžete zajít do lékárny, kde jej jistě seženete jako čaj i jako bylinné kapky. Ve volné přírodě se vyskytuje na loukách a kolem lesů. Sklízí se plody, které se na konci léta vyvinou z fialových květů, podle kterých ostropestřec mariánský snadno poznáte.

reklamní prostor

Zeměžluč okolíkatá

Již podle názvu je zřejmé, na co je tato bylinka specialistka. Zeměžluč má obdobné účinky na játra a žlučník jako ostropestřec. Hořký čaj připravený ze zeměžluče podporuje tvorbu slin, vylučování žluči a následné trávení. Kromě toho má silné protizánětlivé účinky a poradí si i s mnoha střevními parazity. Tato bylinka pomáhá také při pocitu nadýmání či při klasickém přejedení.

Zeměžluč okolíkatou naleznete prakticky ve všech nižších oblastech České republiky a poznáte ji podle fialových kvítků. Sbíráme celou nať, která obsahuje nejvíce blahodárných látek.

Šalvěj – posvátná rituální bylina, jejíž vlastnosti oceníme i dnes

Řepík lékařský

Řepík je silným antioxidantem, který pročišťuje celé tělo. Produkty z této bylinky zlepšují metabolismus tuků a jsou vhodné při potížích se žaludkem i při trávení. Látky v řepíku obsažené pomáhají udržovat optimální hladinu cholesterolu a také mají blahodárný vliv na střevní sliznici. Bylinka se doporučuje rovněž při průjmech nebo zvracení a nejčastěji se užívá jako čaj, případně jako tinktura zakoupená v lékárně.

Řepík lékařský poznáte jednoduše podle žlutého květu uspořádaného do klasovitých hroznů. Roste na okrajích lesů a volně na loukách. Sbíráme nať a čaj se může připravovat jak z čerstvé, tak ze sušené bylinky.

Jak a kdy rostliny sbírat

Všechny uvedené bylinky rostou na našem území hojně a bez potíží je poznáte. Společné mají také to, že se blíží vhodná doba pro jejich sběr, a tou je konec jara a léto. Vyhýbejte se místům blízko frekventovaných silnic a chemicky ošetřovaných polí. Pokud si nebudete jisti, že se jedná o správný druh, raději rostlinu nesbírejte. Při sběru dbejte na to, aby kořeny zůstaly v zemi a bylina tak mohla znovu vyrůst.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: