Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Celý svět je v Plzni a Plzeň je ve světě

Plzeň je světovým městem nejen v souvislosti s pivem. Díky západočeské metropoli můžete navštívit různé části světa a vůbec nemusíte opustit město. Nevěříte? Tak se s námi vydejte za oceán nebo do (ne)daleké Číny. A že je Plzeň skutečně světová, dokazují i její americká dvojčata.

Amerika

Tím pomyslným oceánem z prvního odstavce jsou prameny na Roudné. U nich totiž v minulosti stávala dělnická kolonie Amerika. V době svého vzniku v první polovině 19. století ležela ještě daleko od centra města a trochu posměšný název symbolizoval právě tuto vzdálenost. Existenci osady ukončilo bombardování během 2. světové války a poslední ruiny zmizely s výstavbou Fakultní nemocnice Lochotín. V loňském roce byl v místech bývalé kolonie postaven dřevěný památník na její připomínku.

Berlín

Řadové domky nedaleko Karlovarské ulice nesou jméno podle německého hlavního města. A má to svůj důvod. Stavby vznikly během 2. světové války a určeny byly především pro německé dělníky ze Škodovky. Malou čtvrť, kterou mimochodem postavila německá firma GEWOBA, vymezují ulice Kotíkovská, Horní, Dolní a Karlovarská.

Hamburk

Opět Německo. Hamburk je v Plzni notoricky známé místo nedaleko hlavního nádraží. U Hamburku nebo také nad Hamburkem se lokalitě začalo říkat v první polovině 19. století, kdy zde fungoval známý hostinec U města Hamburku. Přestože se restaurace přejmenovala už před více jak sto lety, název zůstal. Dnes jméno Hamburk nese nové business centrum v ulici U Prazdroje.

Ostende

Podle belgického lázeňského města Ostende se nazývá písčitá pláž u Velkého Boleveckého rybníka a také přilehlý kemp. Dříve se tak jmenovala restaurace u rybníka, která zde fungovala od 20. let minulého století. Tehdy bylo moderní, přejímat jména od zahraničních letovisek. Restaurace již dávno zanikla, jméno však zůstalo a dodnes se používá.

Kalifornie, Habeš, Čína, Vídeň, Benátky – názvy upadající v zapomnění

Dnes zaniklé nebo jen ojediněle používané názvy svědčí o světovosti města. Jako Kalifornie se dříve označovala oblast mezi Seneckým rybníkem a Košinářem. Dnes se oblasti říká Pode Dvory. Dalekou Asii připomínala Čína, kolonie dělnickým domků nedaleko Letné. Habeš (dnešní Etiopie) bylo označení pro zahradní kolonii pod Homolkou, později se tak označovala i část vilové čtvrtina na Košutce. Vídeň se paradoxně rozkládala v místech, které se dnes nazývá Hamburk (viz výše) a konečně Benátky bývalo lidové označení pro Mlýnskou strouhu.

Plzeň v USA

Když může mít Plzeň svoji Ameriku, proč by pak Amerika nemohla mít svoji Plzeň, přesněji řečeno Pilsen. Tento název najdete v mapě ve Wisconsinu, Kansasu a v Illinois. Za všemi těmito pojmenováními stojí čeští emigranti, kteří chtěli ve svém novém domově zanechat alespoň vzpomínku na svoji vlast.

Ve Wisconsinu se dokonce nachází městečko Pilsen, má asi 200 obyvatel a na mapě jej najdete v okrese Bayfield County. Ve stejném státě je ještě jedna Plzeň, konkrétně jde o malou čtvrť Pilsen ve městě Montpelier. Další sídlo nesoucí název Pilsen leží v Kansasu. Zde se jedná o několik domků v okrese Marion. A konečně Chicago v Illinois – tady je Pilsen malou čtvrtí, kterou kdysi založili čeští rodáci.


Čtěte další článek o zajímavém plzeňském názvosloví:

Čtvrti známé a neznámé. Víte, kde v Plzni najdete Stínadla nebo Vyšehrad?
Zdroje: J. Hajšman, P. Mazný – Plzeňský místopis; informační tabule u osady Amerika; amerika.cz

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: