Foto: Daft Punk promo

Co dělali Daft Punk před vydáním kultovního hitu Get Lucky?

Když v roce 2013 vyšel singl Get Lucky, který pochází ze spolupráce francouzského dua Daft Punk a dále zpěváka Pharrella Williamse a kytaristy Nile Rodgerse, stal se z něj doslova přes noc taneční hit číslo jedna. Singl okupoval první příčky hitparád, byl označován jako letní hit roku 2013 a mnozí objevili Daft Punk právě díky této chytlavé skladbě, která odkazuje na disko hity sedmdesátých let. Daft Punk se ale v té době věnovali muzice již dvě desítky let a nebyla to hudba jen tak ledajaká. Pojďme se vrátit v čase a ohlédnout se za produkcí, jejíž éra odstartovala v jedné francouzské domácnosti a nakonec obletěla celý svět.

Nejdříve ale musíme připomenout skladu, která z Daft Punk udělala hvězdy světového formáty nejen na poli alternativní muziky.

Ikonické album Homework vznikalo u obou producentů doma

Devadesátá léta byla líhní geniálních producentů, kteří ovlivnili elektronickou muziku na dlouhá léta dopředu. Mnoho z nich je stále činných a patří mezi průkopníky, jež se stali vzorem pro následující generaci. Ohniskem talentů byl britský Bristol a jeho okolí, stačí vzpomenout na Massive Attack nebo Portishead. I další kultovní producenti přišli z ostrovů, jména The Prodigy nebo The Chemical Brothers znají i jinak absolutní analfabeti, kteří se o elektronickou hudbu nezajímají. Další Mekkou taneční muziky je Německo nebo Nizozemí.

S Francií to tak horké není, přesto se v první polovině devadesátých let v Paříži setkala dvojice Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo a doslova na koleni vyprodukovali několik singlů, po kterých následovalo v roce 1997 ikonické album nazvané Homework. Jeho název naprosto výstižně popisuje okolnosti vzniku alba. Kluci jeho základ vytvořili doma, bez zázemí jakéhokoliv studia nebo jiné profesionální pomoci.

Homework je dnes považováno za jedno z nejvlivnějších alb devadesátých let. Šestnáct skladeb vytváří unikátní syntézu electra, techna a house music. Nejúspěšnějším singlem z alba se stala jednoduchá, ale chytlavá skladba Around the world.

První komerčnější úspěch přišel se skladbou One more time

Po roce 1997 se Daft Punk stali respektovanou a uznávanou formací na poli alternativní muziky, ale pro veřejnost, která se o okrajovější styly muziky nezajímala, byli stále uzavřeni. To se částečně změnilo s deskou Discovery v roce 2001. Úvodní skladba One more time se probojovala na druhou příčku britské hitparády a byla slyšet i v komerčních rádiích.

Z kultovní kapely ještě kultovnější kapela

Třetí deska nazvaná Human after all následovala v roce 2005. Album odkazovalo svými kořeny spíše na první desku Homework a za nejpovedenější skladbu je považována Television rules the nation. Poté se Daft Punk věnovali i dalším svým projektům a v roce 2010 složili soundtrack k filmu Tron: Legacy. Jejich posledním albem je deska Random Access Memories, ze které vzešla i skladba Get Lucky.

Daft Punk za celé dvě a půl dekády neztratili nic ze své originality a při vystoupeních nesundali robotí masky, které jsou pro duo charakteristické. Hudebně se pohybují v nejasné budoucnosti, ale zdrojem jejich inspirace je paradoxně minulost. Daft Punk milují disko sedmdesátých let, sythpopové skladby z následující dekády i raný house devadesátých let. To vše jedinečným způsobem splývá v jejich skladbách.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: