Divadelní brány 2023. Foto: I. Štěrbová, DJKT

Divadlo J. K. Tyla připravilo pro školy interaktivní cestu divadlem

Žáci osmých a devátých tříd ZŠ měli 8. září možnost zúčastnit se nového projektu Divadla J. K. Tyla s názvem Divadelní brány, jehož cílem je seznámit žáky se světem divadla, jeho zákulisím i profesemi, které si ve spojitosti s divadlem málokdo vybaví, a rozšířit tak povědomí o uplatnění v kulturním sektoru. Odpoledne pak bylo věnováno setkání pedagogů a ředitelů základních škol s uměleckými šéfy jednotlivých souborů.

„Naším cílem je přivést mladé lidi k divadlu a ukázat jim, že divadlo či kulturní sektor je široký pojem a že se na každé inscenaci podílí mnoho lidí, nejen herci. Chceme se zaměřit na nové příležitosti pro zpestření školní výuky i edukativní programy, přivítat mladé lidi v prostorách divadla, ale zároveň i dovézt divadlo do škol,“ nastínil další záměry divadla jeho ředitel Martin Otava, který přivítal děti i jejich pedagogy společně s radní pro oblast kultury a památkové péče Eliškou Bartákovou: „Oceňuji, že divadlo věnuje čas a energii projektům zaměřeným na děti a mládež. Divadelní brány nabízí jedinečné poznání divadelního zákulisí zábavnou interaktivní formou, která umožňuje poučení, nevšední zážitky a prozkoumání, co se skrývá za divadelní oponou.“

Divadelní brány 2023
Divadelní brány 2023. Foto: I. Štěrbová, DJKT

Žáci ze čtyřech základních škol rozdělení do 20 soutěžních týmů si během dopoledne prošli v Novém divadle čtyři interaktivní stanoviště s tématy – propagace, multimédia, kostýmy a scénografie, kde si mohli vyzkoušet práci se sociálními sítěmi, tvorbu kostýmů a scény i výrobu kreativního videospotu k inscenacím. Na stanovištích se setkali s dramaturgy Zdeňkem Janálem a Vojtěchem Frankem, asistentem režie souboru opery Josefem Doležalem a umělci – sólisty opery Ivanou Veberovou, Jevhenem Šokalem a Janou Foff, tanečníky Sárou Aurorou Antikainen, Giacomem Mori a Kristýnou Miškolciovou, herci Janou Ondruškovou, Nicole Tisotovou, Markem Mikuláškem a členem Divadelní dramatické dílny Matějem Dolejšem. Ze souboru muzikálu pak s Terezou Koželuhovou, Martinem Holcem, Natálií Dvořákovou, Lucií Pragerovou a stálým hostem souboru Ondřejem Baumrukrem. Soutěžní týmy získaly za své snažení drobnou odměnu a materiály, se kterými mohou pracovat dál ve vyučování, vítězná třída obdržela vstupenky do divadla.

Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: