Ilustrační foto. Zdroj: PMDP

Do Dolního Vlkýše vyrazí zkušebně nová linka MHD

Ve zkušebním režimu vyjede z Malesic do Dolního Vlkýše nová linka č. 35. Vybrané spoje pak budou pokračovat kolem základní školy v Chotíkově přes zastávku NC Úněšovská na konečnou Sídliště Košutka. Novou linku město zavede na čtyři měsíce, poté se rozhodne o její budoucnosti.

Dolní Vlkýš je součástí městského obvodu Plzeň 9 Malesice od roku 2003. Aktuálně má v obci trvalé bydliště 161 obyvatel. Občanská vybavenost zde chybí, nachází se buď v Malesicích, případně v Radčicích nebo Chotíkově. Zavedení častějšího spojení veřejnou dopravou obyvatelé Dolního Vlkýše již řadu let požadují.

„Počet trvale přihlášených obyvatel neustále narůstá a s ohledem na již realizované anebo chystané developerské záměry je reálné, že počet obyvatel dosáhne během několika málo let tří stovek. Požadavek častějšího spojení je také jedním z výstupů analytické části projektu Strategie udržitelné mobility Plzeňské metropolitní oblasti ITI,“ uvedl Michal Vozobule, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

V Plzeňském kraji se podle žebříčku indexu kvality života žije dobře. Nejlépe dopadla krajská metropole

Obsluha Dolního Vlkýše je dosud zajištěna ve dny školní výuky zajížděním tří spojů linky integrované dopravy č. 535 na trase Město Touškov – Malesice –Dolní Vlkýš – Malesice – Chotíkov, kterou provozuje Plzeňský kraj. Tyto spoje však slouží prvotně k dopravě dětí z Malesic a Dolního Vlkýše do ZŠ Chotíkov. „Ve srovnání s obdobně velkými sídly na území města Plzně i Plzeňského kraje lze úroveň dopravní obsluhy místní části Dolní Vlkýš hodnotit jako nedostatečnou,“ doplnil náměstek Michal Vozobule.

Zkušební provoz linky č. 35 se proběhne v pracovní dny od 6. března do 30. června 2022. Je cílen především na školní mládež, seniory a osoby pravidelně dojíždějící do práce v Plzni. Zatím se nepočítá s dopravní obsluhou o víkendech a státních svátcích.

„V úseku Malesice – Dolní Vlkýš a zpět je zkušební provoz linky č. 35 navržen v pracovní dny v časech od 6:00 do 8:30 hod. a od 13:30 do 18:00 hod. s intervalem mezi spoji cca 30 minut. Ty budou v Malesicích provázány s příjezdy i odjezdy spojů linky č. 11 do centra města, a to podle převažujících potřeb cestujících během dne. V jízdním řádu je zohledněn i začátek a konec výuky v ZŠ Chotíkov,“ uvedl Milan Sterly, ředitel Správy veřejného statku města Plzně.

Komorní divadlo i bývalé sídlo KV KSČ. Plzeň prodá blok budov v centru města

Pro vyhodnocení zkušebního provozu je jako základní hodnotící kritérium v úseku Malesice – Dolní Vlkýš a zpět navržena přeprava průměrně 60 cestujících v pracovním dnu. Minibus, který bude obsluhu zajišťovat, je vybaven automatickým sčítáním cestujících, bude tedy k dispozici podrobná statistika provozu.

„Podle výsledků pak může být provoz linky č. 35 po skončení zkušebního období kvůli malé vytíženosti zastaven, v opačném případě pak ponechán a jízdní řád případně upraven, například zrušením spojů s téměř nulovým využitím,“ dodal ředitel Milan Sterly.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: