Foto: DJKT

Do Plzně přichází nový festival – NA SCÉNU!

NA SCÉNU! – to je výstižný název pro festival muzikálových nadějí, jehož první ročník proběhne v týdnu od 19. do 24. června 2018 na Malé scéně DJKT. Cílem festivalu je diváky seznámit s tím nejlepším, co české muzikálové školy nabízejí – Plzeň tak bude mít jedinečnou možnost podívat se na budoucí hvězdy muzikálového divadla a zúčastnit se doprovodného programu v podobě workshopů, seminářů a přednášek. Celý program obohatí i soubor muzikálu DJKT, a to veleúspěšným Sweeney Toddem.

Program prvního ročníku festivalu je mimořádně zajímavý a pestrý. Představí se celkem čtyři školy, přičemž obě pražské konzervatoře vystoupí rovnou se dvěma představeními. Návštěvníci uvidí například retro muzikál Tajný deník Adriana Molea z Divadla na Orlí v podání absolventů brněnské JAMU, studentskou verzi populární komedie o partnerských vztazích Miluji tě, ale… má to háček nebo scénický koncert inspirovaný kariérou a životem jedinečné zpěvačky Barbry Streisandové s názvem Evergreen.

Během celého festivalu budou moci diváci navštívit, nebo se aktivně zúčastnit doprovodného programu. Mimo jiné jsou pro zájemce připraveny taneční lekce pod vedením Simona Eichenbergera a Denisy Kubášové, workshopy amerického režiséra a choreografaSteva Josephsona či herce, režiséra a šéfa souboru muzikálu DJKT Lumíra Olšovského, nebo lekce jevištní mluvy s Evou Spoustovou.

Za zrodem festivalu NA SCÉNU! stojí Lumír Olšovský, který chce dát prostor a příležitost nadcházející generaci umělců. „Mladí umělci jsou naší nadějí. Přesto pouhé nadšení, odhodlání, talent a nevybouřené ambice na straně jedné nestačí, když na druhé straně straší tak málo zkušeností a zoufale málo možností se veřejně prezentovat,“ vysvětluje Lumír Olšovský. „Lumír do tohoto projektu vložil neuvěřitelné množství energie a já věřím, že se mu ta energie vrátí. Vždyť je to báječná příležitost, jak poznat, vidět a načerpat spoustu nové inspirace,“komentuje připravovaný festival Stanislava Topinková Fořtová, hvězda muzikálového souboru DJKT.

Zatím je celý festival na svém počátku. Je to živý organismus, který se po loňském zkušebním „nultém“ ročníku postupně utváří do své finální podoby, aby byl přínosem nejen pro diváky, ale i pro studenty. Lumír Olšovský k tomu dodává: „Věřím, že se absolventi ze všech českých i moravských škol budou těšit, až se u nás v Plzni na konci června sejdou, pochlubí se, na čem pracovali, zúčastní se jedinečných workshopů, tréninků a přednášek, které jim dále rozšíří obzory, a zároveň se komplexně představí nejen divákům, ale i přítomným uměleckým šéfům a  režisérům, kteří je pak osloví k další spolupráci. Taková je moje vize festivalu NA SCÉNU!“

Autorkami loga, které vzniklo ve spolupráci s Fakultou umění a designu Ladislava Suttnara ZČU v Plzni, jsou Tereza Fialová, Anna Eštoková, Tereza Kovářová. Logo vychází z vizuální identity celého divadla, „scéna“ značí plochu nebo místo, kde má herec možnost vystoupit z řady, „na“ tvoří jakýsi stupínek a první krok k novým příležitostem.

Vstupenky můžete zakoupit od 10. května 2018v pokladnách DJKT, Smetanovy sady 16, on-line na webových stránkách divadla nebo v síti Plzeňská vstupenka. Využít můžete také výhod festivalového pasu, jenž Vám umožní vstup na všechna představení i na doprovodný program s výraznou slevou (k zakoupení pouze v pokladnách DJKT).

Program festivalu

19. června, 18.00

Sue Townsend / Miroslav Hanuš

Tajný deník Adriana Molea

JAMU Brno – Divadlo na Orlí (Hudebně dramatická laboratoř JAMU)

Retro muzikálová komedie podle kultovní knihy Sue Townsendové o nástrahách dospívání v režii a choreografii Martina Packa, jehož práci může plzeňské publikum znát např. z Růže z Argentiny.

Vy jste si nikdy nepsali deník?  Adrian Mole, kterému je právě 13 a ¾, si zaznamenává všechno, co se kolem něj děje. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás – dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí, a navíc problémy s pletí. Ještěže jsou na světě prsaté spolužačky.


20. června, 18.00

Joe DiPietro / Jimmy Roberts / Adam Novák

Miluji tě, ale… má to háček!

Mezinárodní konzervatoř Praha (Oddělení populární hudby)

Miluji tě, ale… nemá přímou dějovou linku, ale jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s jedním jediným tématem: vztah muže a ženy. Obrovský úspěch této hudební komedie spočívá především v tom, že každý divák na celém světě už některou ze situací, odehrávajících se na jevišti, osobně zažil, nebo jí byl alespoň svědkem u svých přátel či známých.


21. června, 18.00

Jim Jacobs / Waren Casey / Eduard Krečmar

Pomáda in Čzech

Mezinárodní konzervatoř Praha (Oddělení muzikálu)

Muzikál Pomáda vznikl v roce 1971. Dodnes příběh romantické letní lásky Dannyho a Sandy, odehrávající se na konci 50. let minulého století, zhlédlo více než šest milionů diváků po celém světě. Jak by se ale příběh Pomády mohl asi odehrát v našem století a v naší zemi, se pokouší ukázat nová studentská verze slavného muzikálu – legendární songy z Pomády však samozřejmě chybět nebudou!


22. června, 18.00

Adolf Hoffmeister / Jaroslav Ježek

Zpívající Benátky

Pražská konzervatoř (Hudebně dramatické oddělení)

Rozesmátá komedie plná písniček a mladistvého temperamentu. Podle původní italské komedie Carla Goldoniho Kavárnička z konce 18. století ji před více než 80 lety nově adaptoval spisovatel, básník, novinář, karikaturista, malíř a blízký spolupracovník Osvobozeného divadla Adolf Hoffmeister. S hudbou Jaroslava Ježka měla premiéru ve Stavovském divadle v Praze v roce 1932, od té doby se v našich divadlech hrála již nesčetněkrát. Hravé Ježkovy songy doprovází příběh lásky, nevěry a karetní vášně v prostředí slunných Benátek i v tomto provedení.


23. června, 19.00

Stephen Sondheim / Hugh Wheeler

Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street (muzikálový thriller)

Soubor muzikálu DJKT

Jedinečný muzikálový thriller o kruté pomstě londýnského holiče Sweeneyho Todda za nespravedlivé vyhnanství a odloučení od milované rodiny. Sweeney obnovuje po návratu do Londýna svou někdejší holičskou živnost nad pekařským krámkem paní  Lovettové. Kam však začnou Toddovi zákazníci mizet a kde náhle bere paní Lovettová materiál pro své lahodné masové bochánky?


24. června, 18.00

koncert hitů Barbry Streisand

Evergreen

Pražská konzervatoř (Oddělení populární hudby)

Scénický koncert inspirovaný kariérou a životem jedinečné americké zpěvačky Barbry Streisandové. Svým žánrovým i pěveckým rozsahem je inspirací snad pro všechny umělce v oblasti populární hudby a šoubyznysu vůbec. Přijďte se společně s námi ponořit do světa muzikálu, newyorských barů, rozzářené Broadwaye i Hollywoodu a jeho filmových studií a zároveň si poslechnout ty největší hity této legendární divy!

 

Doprovodný program

Chcete být slyšet? lekce jevištní mluvy, Eva Spoustová

Muzikálová choreografie tanec, Simon Eichenberger (CH)

Making the Arts Perform and Performance an Art – workshop, Steve Josephson (USA)

Muzikálový trénink – tanec, Mgr. Art Denisa Kubášová

Divadlo / prostor / materiál seminář, Dave Benson (UK)

Herec – lhář – workshop, Lumír Olšovský

Zpěv v muzikálu – workshop, Hana Pecková


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: