Foto: Do práce na kole 2020

Do právě probíhající výzvy Do práce na kole se na Plzeňsku zapojilo rekordních 1 184 zájemců

Po celý květen probíhá již 11. ročník výzvy Do práce na kole, při které se zájemci snaží změnit své dopravní návyky a chodit do práce co nejčastěji pěšky, běhat, jezdit na kole či koloběžce. Výzvy se účastní 2-5 členné týmy z různých firem a institucí, v Plzni je to rekordních 1184 zájemců všech možných profesí. Výzvu pořádá spolek AutoMat a v Plzeňském kraji ji koordinuje spolek Plzeň na kole s podporou řady partnerů.

Celorepublikově se letos zapojilo 22 000 zájemců. „Důvodů proč se výzvy zúčastnit je hned několik,“ říká Jiří George Konečný z Plzně na kole. „Zlepšit si své zdraví – i jeden měsíc pravidelného pohybu navíc může přispět ke zlepšení kondice i nálady a utvořit zdravý návyk pro měsíce příští. Zpestřit si svou pracovní rutinu – akce pomáhá stmelit týmy na pracovišti,“ vyjmenovává plusy výzvy Konečný a přidává další: „Poznat nové lidi i kolegy – součástí květnové výzvy je několik doprovodných akcí, kde je možné potkat podobně naladěné lidi. Navíc ti, co se zapojili, přispějí k vývoji udržitelného města – jejich zaznamenané kilometry pomohou k rozvoji bezpečné a komfortní (cyklo)dopravy. A na závěr je důležité také zmínit, že za svou registraci získali účastnici bílé tričko s potiskem z dílny ilustrátorky Toy_Box a mají šanci vyhrát řadu zajímavých cen,“ uzavírá Konečný. V Plzeňském kraji se letos dalo registrovat pod Plzní či Rokycany. 

V loňském roce se v Plzeňském kraji zapojilo i přes covidová opatření 917 soutěžících z desítek firem, kteří celkem najezdili a naběhali tisíce zelených kilometrů, v roce 2019 to bylo 1 065 zájemců. Mnoho firem platí registraci za své zaměstnance a v některých firmách se účastní hned několik desítek zaměstnanců a tyto týmy pak soutěží ještě ve vlastní vnitrofiremní soutěži. Letos se nejvíc zaměstnanců (v absolutních číslech) přihlásilo z firem Škoda Transportation, a. s. – 89, Safran Cabin CZ s.r.o. – 75 a Plzeňský Prazdroj, a.s. – 64. Mezi přihlášenými najdeme třeba i Správu NP Šumava, Bioptickou laboratoř, Eurosoftware, Panasonic AVC, Lear Corporation, Omexom, Plzeňský kraj, Povodí Vltavy a poprvé třeba společnost Ball Beverage Packaging Czech Republic.

Ve výzvě Do práce na kole se soutěží v kategoriích pravidelnost týmů, zelené kilometry, cyklozaměstnavatel  a cykloměsto roku. Jednotlivé týmy si také dávají originální jména, letos mezi přihlášenými najdeme například týmy se jmény: Ranní jezdci (Alfmeier CZ s.r.o.), Koloftalmologové (FN Plzeň), Svižníci (Správa veřejného statku města Plzně), Kantorky (15. základní škola v Plzni) či Blesková brzda (Škoda Transportation, a. s.). 

„Máme radost z každé nové firmy či instituce, která se k výzvě připojí a akci představí svým zaměstnancům. Jezdit na kole do práce či chodit/běhat může každý, na věku ani profesi nezáleží. Chce to mít jen odvahu to zkusit. Věříme, že ježdění do práce na kole zlepšuje nejen náladu, ale i pracovní výkony,“ doplňuje Jiří George Konečný.

I letos se mohou účastnit i ti, kteří nemají své vlastní kolo, můžou si ho totiž půjčit z místního systému sdílených kol Kolemplzne.cz. Výzvy je i pro ty, kteří během května pracují z domova – započítávají se totiž i vyjížďky v okolí bydliště, cesty na poštu či cvičení doma. Součástí výzvy je několik doprovodných akcí pro všechny zapojené, například veřejná cyklodílna 25. května, cyklosnídaně 27. května a závěrečná cyklopárty na začátku června. Aktuální informace jsou zveřejňovány na www.dopracenakole.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: