Zdroj obrázku: fortton / Shutterstock.com

Dřevěné brikety a jejich výhody

V současné době se nejrůznější způsoby topení a druhy paliv skloňují snad ve všech pádech. Řeší se jak jejich efektivita, resp. její poměr k ceně, tak jejich ekologičnost, tj. vliv jejich spalování na naše životní prostředí. I proto jsou v poslední době čím dál populárnějším palivem tzv. dřevěné brikety. O co konkrétně se jedná a jaké jsou výhody tohoto způsobu topení?

Co jsou dřevěné brikety?

Jako dřevěné brikety se označují prvky (nejčastěji ve tvaru kvádru či válce) vzniklé lisováním pilin a dalších pozůstatků po zpracování dřeva. První zmínka o dřevěných briketách pochází již z poloviny 19. století, teprve nyní ale zažívají opravdovou chvíli slávy a staly se opravdu masově používanými.

Na jejich oblibě se podílí hned několik faktorů, mezi které rozhodně patří také univerzálnost jejich použití. Dřevěné brikety je možné využívat celoročně jako hlavní palivo pro vytápění rodinného domku, anebo na chalupě pro víkendové topení, případně pro občasné přitopení v krbu, který má spíše charakter doplňkového tepelného zdroje.

Hlavní výhody dřevěných briket

Ve výčtu hlavních výhod dřevěných briket je samozřejmě začít u výhřevnosti, která je vyšší než u dřeva. Je to dané tím, že dřevěné brikety obsahují díky sušení malých kousků, které se následně dále lisují, méně vlhkosti než dřevo. A právě obsah vody je pro výhřevnost zásadním parametrem.

Další výhodou je ekonomická výhodnost. Topení dřevěnými briketami bude pro majitele domu výhodnější než jeho vytápění uhlím, plynem i elektřinou. Pokud jsou navíc nakupovány v akcích – ty cenově nejlepší dřevěné brikety lze sehnat na jaře, v průběhu dubna či května – lze s nimi uspořit ještě více. Dřevěné brikety se díky pravidelnému tvaru také velmi dobře skladují a např. oproti velkým dřevěným polenům potřebují až o třetinu méně prostoru na uložení.

Kromě toho, že mají dřevěné brikety vyšší výhřevnost než klasické dřevo a lépe se skladují, také vydrží hořet déle a není tak třeba přikládat s takovou frekvencí. Při spalování produkují dřevěné brikety velmi málo popela, což opět znamená méně častou potřebu jeho vynášení.

Dřevěné brikety jako ekologické palivo

Dřevěné brikety jsou velmi ekologickým typem paliva. Piliny jsou pouze lisované, tj. není do nich přidáváno žádné pojivo ani další materiál. Při spalování těchto briket se tak do ovzduší neuvolňují prvky jako je síra nebo těžké kovy. Jinými slovy, dochází ke spalování čisté biomasy, kterou lze považovat za obnovitelný zdroj energie.

Jako obvykle samozřejmě platí, že k tomu, aby mohly být využity všechny výhody dřevěných briket, je třeba vybírat si brikety od kvalitních dodavatelů. Obecně ale platí, že dřevěné brikety jsou velmi dobrým palivem s mnoha výhodnými vlastnostmi. Kromě toho jsou také šetrné k životnímu prostředí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: