Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Dřevo je všestranný materiál. Lze jej opracovat i využít jako energii

Dřevo je krásný a tvárný přírodní materiál. Ne náhodou jej využívají umělci, kteří prostřednictvím něj vyjadřují své představy a vidění světa. Dřevo často plní ale také praktickou úlohu. Používají jej kutilové i řemeslníci ve svých dílnách. Používá se k výrobě nábytku, ale je také zdrojem energie, kdy k tomu určené palivové dříví dokážeme přeměnit na teplo třeba v krbu. 

Pro kutily a řemeslníky

Ať už se prací se dřevem živíte nebo vás prostě baví, je potřeba mít nástroje, kterými lze zpracovat. Jedním z takový nástrojů je pásová pila. Zakoupit pily na dřevo lze v mnoha provedeních a variantách. Většina řemeslníků má v dílně pilu kotoučovou neboli cirkulárku, ale pásová pila vám nabídne mnoho dalších možností. Zatímco kotoučová pila vám umožní pouze rovný řez, tak s pásovou pilou lze docílit: 

  • Tvarového řezání
  • Řezu „do rohu“

Kromě tvarového řezání je možné prořezat také větší průměry dřeva. Umožněno je to díky mechanicky odolnému rovnému ozubenému pásu. U pásových pil lze také naklánět pracovní deska, která tak umožní lepší přístup k opracovávanému kusu dřeva. Existují menší i větší provedení pásových pil. Menší mohou zvolit kutilové nebo modeláři, zatímco velké profesionální stroje se uplatní zejména v truhlářských dílnách.

Topíte doma v krbu?

Práce se dřevem je krásná a uklidňující. A kdo rád pracuje se dřevem, nepochybně má doma také krb. Ten je typicky v obytné místnosti, abychom si mohli vychutnat uklidňujícího plápolání ohně a sálavého tepla, ale to s sebou přináší některá úskalí. Dřevo je třeba do krbu přinést, a to tak, abychom nenadělali zbytečný nepořádek. Řešením jsou pevné koše na dřevo, díky kterým toho poztrácíme cestou do krbu co nejméně. Nejčastější provedení jsou kovové nebo proutěné. Při výběru se zaměřte také na tvar, aby vyhovoval typickým velikostem dřeva, které budete muset přenášet. To by se mělo do koše dát také snadno vložit a vyjmout.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: