Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Dronfest se vrací do Plzně

Oblíbený festival bezpilotního létání Dronfest, který pořádá město Plzeň, letos opět nabídne unikátní show plnou dronů. Po roční pauze se uskuteční o víkendu 2. a 3. října v areálu SIT Port v Cukrovarské ulici v Plzni. Návštěvníci se mohou těšit na nejmodernější technologie a trendy v bezpilotním létání, chybět nebudou ani FPV závody a přednášky na nejrůznější témata. Vstupné na festival je tradičně zdarma, letos si navíc přijdou na své i ti, kteří se do Plzně nedostanou, festival totiž organizátoři budou premiérově přenášet on-line.

Lidé se po oba víkendové dny tradičně mohou těšit na veletrh dronů, letecké ukázky, přednášky a závody v FPV létání. Každý ročník je ale spojen i s novinkami v programu. „Těší nás, kolik odborníků a zajímavých hostů se zúčastní. Lákadel je opravdu mnoho, například Armáda České republiky představí drony ve spojitosti s misí v Afghánistánu. Určitě budou atraktivní také přednášky týkající se autonomních dronů nebo nové legislativy. Ty zajistí ti nejpovolanější odborníci – Řízení letového provozu České republiky, Úřad pro civilní letectví a Ministerstvo dopravy České republiky. Návštěvníci určitě nepřijdou ani o cestovatelské přednášky, mohu slíbit, že z ptačí perspektivy uvidí nejrůznější kouty světa,“ řekl k programu akce Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, městské organizace, jež festival zajišťuje.

Mezi další novinky letošního roku patří také to, že se akci organizátoři rozhodli přenášet on-line. Podle Tomáše Cholinského, ředitele úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně, tak chtějí vyjít vstříc všem, kteří se do západočeské metropole nemohou z nejrůznějších důvodů dostat. „K tomuto kroku nás inspirovaly události předchozích měsíců, kdy se veškeré dění přesouvalo do on-line světa. Snažíme si z toho vzít to dobré a jsme přesvědčeni, že se najde velké množství lidí, kteří výše zmíněnou možnost ocení. Zajistili jsme on-line přenos, máme moderátory, kteří budou festival komentovat a ve studiu zpovídat zajímavé hosty,“ dodal Tomáš Cholinský.

Plzeň vyzývá: Udělejte 10 000 kroků pro své zdraví

Moderátoři nebudou chybět ani u závodů v FPV létání, tedy soutěžního klání s malými, velmi rychlými drony. Ty se odehrají v první tuzemské městské FPV aréně. „Piloti těchto dronů mají na sobě speciální brýle a vidí pohled z kamery, kterou má na sobě dron – proto zkratka FPV, First Person View. Tyto drony dokáží létat rychlostí přes sto kilometrů v hodině, takže jde o atraktivní podívanou. Aby se lidé mohli co nejlépe vcítit do kůže soutěžících a mohli jim i pořádně fandit, budeme záběry z dronů promítat na velkoplošných obrazovkách,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Na festivalu se představí v rámci veletrhu dronů řada firem, které bezpilotní letouny využívají v nejrůznějších oblastech. Například společnost Dronetag, jež je členem místní startupové komunity, nabídne mimo jiné možnost tisku laminovaných štítků s registračním číslem provozovatele dronu, což je jedním z požadavků nové legislativy. „Spektrum vystavovatelů vždy naše Správa informačních technologií volí tak, aby bylo co nejpestřejší a lidé se mohli seznámit s různorodou technikou a načerpat zkušenosti od uznávaných odborníků,“ doplnil Vlastimil Gola, radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Festival se odehraje po oba víkendové dny v čase od 10 do 18 hodin, vstupné je zdarma. Více informací je k dispozici na webové stránce www.dronfest.cz a také facebookové události Dronfest Plzeň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: