Duševně nemocný muž prodělal záměrně 23 zbytečných operací a stál britskou kasu milion liber
William McIlroy se narodil v Irsku roce 1906 a zejména ve druhé polovině 20. století byl zcela jistě nejznámějším pacientem ve Velké Británii a Irsku. Tři desetiletí obcházel lékaře na ostrovech, prodělal desítky operací a britské zdravotnictví stál něco kolem milionu liber. Kdyby se ale léčilo jeho skutečné psychické onemocnění, nemuselo k ničemu takovému vůbec dojít.
Münchhausenův syndrom
Za vším, co tento muž od roku 1944 vykonal, stojí duševní onemocnění zvané Münchhausenův syndrom. Projevuje se tím, že postižený předstírá nejrůznější onemocnění fyzického nebo duševního charakteru. Člověk s touto diagnózou tedy sám ví, že není nemocný, ale jeho touhou je neustálé lékařské ošetření. McIlroy je ukázkou krajního případu této poruchy, kdy se chorobné předstírání vážného stavu stalo doslova jeho smyslem života.
Začátek „kariéry“
Životní příběh Williama McIlroye zní až neuvěřitelně, ale zároveň je dodnes obestřen tajemstvím. Když se ho v nemocnici ptali na rodiče, vždy odpověděl, že zemřeli během teroristického útoku Irské republikánské armády (IRA).
Do jeho osmatřiceti let o něm není prakticky nic známé. Až když v roce 1944 začal opakovaně docházet do nemocnice v Belfastu kvůli údajnému zranění kolene, byl shledán simulantem. Období mezi roky 1947 a 1952 dokonce strávil v psychiatrické léčebně. Jeho propuštění ale způsobilo nevídaný bizardní kolotoč.
McIlroy začal cestovat po britských ostrovech a jeho cílem byly nemocnice. V roce 1954 byl léčen pro údajný zápal plic, poté předstíral neurologické potíže. Stěžoval si na bolesti hlavy a ztuhlost krku. Jinde tvrdil, že má část těla paralyzovanou a v dalším zařízení předstíral světloplachost.
Všude svými hereckými výkony lékaře přesvědčil, že je skutečně nemocný. Absolvoval neuvěřitelných 48 lumbálních punkcí a lékaři skutečně předpokládali, že trpí chronickou neuropatií. Žádné vyšetření ale nemoc nepotvrdilo.
Divoká jízda po nemocnicích
Neurologické obtíže neobstály, a tak v roce 1961 McIlroy „ohluchl“ a k tomu začal mít i akutní respirační obtíže. Podstoupil tracheostomii, což je je chirurgický výkon, kdy je průdušnice uměle vyústěna na povrch těla, aby měl pacient zajištěn přívod vzduchu. Následoval další kolotoč lékařských vyšetření, zákroků, injekcí, odběrů krve a všeho dalšího, po čem McIlroy toužil. Vzhledem k tomu, že začal být v lékařském prostředí ve Velké Británii poměrně známým pacientem, začal vystupovat pod různými jmény. Překvapivě mu to celkem dobře procházelo.
V roce 1965 měl velké problémy se žaludkem, později nemohl močit, opět předstíral necitlivost různých částí těla a také bolesti na hrudi. Při předstírání vnitřních zranění si dokonce způsoboval vnější poranění sám, aby působil důvěryhodněji. Za celý svůj život si tak způsobil velké množství jizev po celém těle, zejména na nohou.
Odhalení po skutečném zranění
V roce 1976 si McIlroy skutečně zlomil stehenní kost. To, jak si zranění přivodil, jasné není. Byl hospitalizován v nemocnici v Belfastu, tedy tam, kde začal svoji „lékařskou kariéru.“ Noha se ale nehojila dobře, a tak byl převezen do Londýna, kde podstoupil operaci. Poté ještě absolvoval několik krátkých pobytů v nemocnici.
Následně bublina splaskla. Neurologové Christopher Pallis a Andrew Bamji se v roce 1977 vydali po stopě příběhu Williame McIlroye a zjistili neuvěřitelné skutečnosti, které v roce 1979 zveřejnili v odborném časopise British Medical Journal. McIlroy za 25 let prodělal 23 velkých operací, pobýval v 68 nemocnicích a vystupoval pod 22 jmény. Je neuvěřitelné, jak dlouho mu to procházelo. Nejdelší souvislá doba, kterou strávil mimo nemocnici, trvala půl roku.
Simulant pokračoval ve svém nemocničním tažení i po odhalení, ale ještě v témž roce byl umístěn do domova důchodců, kde v roce 1983 zemřel.
Nejrafinovanější simulant britských dějin
Pallis a Bamji pravděpodobně nevystopovali všechny případy McIlroyova simulování. Jeho rafinovanost a důslednost, kterou dokázal obelstít mnoho vynikajících lékařů, ukazuje, jak byl se svou rolí sžitý. Pokud vycítil, že některý z lékařů spěje k vyvrácení domnělé nemoci, vymyslel si jiné problémy a nebo se prostě vydal pod jiným jménem do jiné nemocnice.
Případ McIlroy ukazuje projevy Münchhausenovo syndromu v jeho nejextrémnější formě. Jeden čas se mu v Anglii dokonce říkalo McIlroyův syndrom.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.