Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Fenomén jménem elektrokoloběžka: Proč si ji pořídit a jak správně vybrat?

S koloběžkami se před lety doslova roztrhl pytel. Na ulicích se začaly houfně objevovat v klasickém provedení i v méně tradiční podobě – s velkými koly. Koloběžkaření tak opět propadly děti a tentokrát se k nim přidali i dospělí. Není divu, jízda na koloběžce je neuvěřitelně zábavná a zamiluje si ji téměř každý, kdo se na koloběžku postaví. Jenomže pak se objevila moderní elektrokoloběžka a změnila hru. Svou bezmotorovou sestřičku okamžitě zastínila, protože oslovila i lidi, kterým drandění na koloběžce bez pohonu nic moc neříkalo.

4 zásadní důvody, proč na elektrokoloběžky nedáme dopustit

Propadnout jízdě na elektrokoloběžce je snadné hned z několika důvodů:

  1. Ve městě je tento hbitý, kompaktní a dostatečně rychlý dopravní prostředek k nezaplacení. Pokud hledáte způsob, jak se dostat do práce, do školy nebo kdekoliv jinde bez zbytečného stresu, právě jste ho našli. Elektrokoloběžka je jako atlet, který se vyhne všem městským nástrahám.
  1. Elektrokoloběžka za vás vyřeší problém s parkováním. Je skladná, nepřekáží a můžete ji kdekoliv zamknout. V případě potřeby ji vezmete s sebou do MHD.
  1. Jízda na elektrokoloběžce je zážitek sám o sobě. Odrazíte se a o ostatní se postará elektromotor.
  1. Provoz elektrokoloběžky je velmi šetrný vůči životnímu prostředí. Neprodukuje žádné výpary a baterie lze kdykoliv nabít.

A co nevýhody, jsou nějaké?

Elektrokoloběžky se sice na první pohled jeví jak perfektní dopravní prostředek, ale i ony mají určité mouchy. Někdo může vnímat jako nevýhodu vyšší pořizovací cenu – nejlevnější modely totiž nedisponují dostatečným výkonem ani kapacitou baterie a leckdy jsou ošizeny i z hlediska kvality použitých materiálů. Proto je vhodné hledat mezi prověřenými značkami a raději si připlatit.

Horký tip na nákup: Smarty slevový kupón

Při nákupu online lze konečnou cenu srazit pomocí slevových kupónů. Špičkové elektrokoloběžky najdete v nabídce Smarty.cz sleva a slevové kupóny na https://buykers.com/cz/slevove-kody/smarty.

Co se týče dalších nevýhod, pomineme-li nutnost nabíjení, souvisí spíše s nešvary konkrétních modelů. 

3 hlavní kritéria, která si při výběru elektrokoloběžky pohlídat

1. Výkon

K nejdůležitějším parametrům patří výkon elektromotoru. Platí, že elektrokoloběžky s nižším výkonem jsou vhodné spíše pro děti a do nenáročného (tzn. rovinatého) terénu. Pořizujete-li si elektrokoloběžku na náročnější túry, sáhněte po modelu s minimálně 500 W.

2. Maximální rychlost

Zatímco začátečníci a rekreační jezdci si bohatě vystačí s rychlostní kolem 20 – 25 km/h, náročnější koloběžkáři a milovníci lehkého adrenalinu jistě ocení rychlejší stroj.

3. Kapacita baterie (dojezd)

Není nic horšího, než když se vybije akumulátor v půlce cesty. Výrobci sice uvádí dojezdovou vzdálenost, ale vězte, že jde o orientační hodnotu. V praxi dojezd elektrokoloběžky závisí na stylu jízdy, hmotnosti jezdce a v neposlední řadě na náročnosti terénu. Raději se proto zaměřte na kapacitu baterie – čím vyšší, tím dál s elektrokoloběžkou dojedete. A ruce pryč od archaických olověných baterií. Ačkoliv jsou levnější než moderní lithiové, jsou o poznání těžší a mají výrazně nižší kapacitu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: