Animánie 2021. Foto: Libor Kočí

Festival Animánie letos s podtitulem Ven ze tmy

Od 16. do 19. listopadu 2023 se Moving Station v Plzni otevře všem, kteří mají rádi animovaný film. Festival Animánie je především mezinárodní soutěžní přehlídkou krátkých filmů, které vytvořili děti a mladí animátoři do 26 let. Návštěvníky ale čekají i projekce celovečerních animovaných novinek, skvosty z archivů, nálož animačních a herních dílen nebo oblíbená game zóna s nejnovějšími tituly herních tvůrců. Chybět nebude ani platforma pro učitele a lektory animace. Téma letošního 18. ročníku zní Ven ze tmy.

„Taky jste se jako děti báli tmy? A pak zjistili, že ve tmě vše jen vypadá trochu strašidelněji než na světle? Světlo hraje ve filmu velkou roli – vytváří atmosféru, ladí kompozici, vykresluje postavy. Chceme si letos se světlem a stínem pohrát, naučit se s nimi pracovat a také se inspirovat různými technikami,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková.

V soutěži se utká na 150 krátkých filmů z celého světa, které vytvořili děti a mladí tvůrci. Do 22. září je stále ještě možné přihlásit do soutěže vlastní film na libovolné téma. „Hlásit se mohou kolektivy, třeba ze ZUŠ, ale i děti, které filmy natáčí samy doma. Soutěží se v několika kategoriích a technické zpracování nemusí být vždy to hlavní. Porotu zajímá originalita, hravost a autentičnost snímků,“ upřesnila produkční festivalu Alena Čadová. Všechny filmy, které budou z přihlášených vybrány do soutěže, uvidí v rámci projekcí i návštěvníci Festivalu Animánie.

animánie
Foto: Festival Animánie

Vítězové, které určí odborná porota, si z Plzně odvezou festivalové ceny Animáničky a ti nejlepší navíc i licenci Dragonframe 5 a bezdrátovou klávesnici. Také letos se bude udělovat Cena Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele festivalu.

Úspěšně se rozvíjí novinka posledních ročníků, herní sekce. Děti a mladí tvůrci mohou stále ještě přihlašovat svoje videohry do game zóny, která bude po celou dobu festivalu k dispozici návštěvníkům. V soutěži her mohou tvůrci poměřit své síly s ostatními herními vývojáři a rovněž získat ocenění. Registrace je otevřena do 15. října.

Program Festivalu Animánie bude postupně zveřejněn v průběhu září a října.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: