Depo ČD. Foto: Industry Open

Festival Industry Open návštěvníky pro velký úspěch znovu zavede do depa kolejových vozidel ČD

Díky Industry Open se fanoušci industriálu a výjimečných technických památek podívají na místa, která jsou veřejnosti běžně nepřípustná a mimo festival Industry Open prakticky není možné si je prohlédnout. To se týká i depa kolejových vozidel ČD v Plzni, o jehož komentovanou prohlídku byl vloni takový zájem, že se koná i letos. Vstupenky jsou stále v prodeji.

Industriální a technické památky přitahují návštěvníky napříč generacemi, ať už je zajímá architektura, provoz daného místa nebo jeho historie. Železnice sama o sobě přitahuje nadšence jako magnet odjakživa. Do depa kolejových vozidel se navíc veřejnost jen tak nedostane, dnes už v provozu takových dep ani mnoho není. V roce 2004 jich existovalo jedenáct, po roce 2007 už jen pět a před dvěma lety byla tato depa nahrazena třemi Oblastními centry provozu a údržby, z nichž se jedno − pojmenované „Západ“ − nachází právě v Plzni.

Prázdné koleje u Plzně možná využijí turisticky populární šlapací drezíny

Depo kolejových vozidel byl typ výkonné jednotky Českých drah, v nichž byla zajišťována běžná údržba lokomotiv a železničních vozů. Pod tato depa patřili také strojvedoucí, jimž byly na jednotlivých pracovištích přidělovány služby. Jak depa fungují dnes se dozvíte na komentovaných vyjížďkách vlakem, které v rámci festivalu Industry Open organizujeme už podruhé. Program festivalu jsme se sice snažili oproti loňsku lehce obměnit a nabídnout návštěvníkům něco nového, depo jsme však zařadili i letos, protože v loňském roce vstupenky zmizely během několika hodin a na řadu zájemců se nedostalo,“ prozradila Alena Fialová z organizace Plzeň – TURISMUS, která má na starosti produkci festivalu.

Za branami depa kolejových vozidel − Oblastního centra provozu a údržby Západ v Plzni se nepodíváte jen na místa, kde se dodnes servisují vlaky v hale soustředěných oprav. Navštívíte také točnu, které se říká rotunda, myčku i čerpací stanici pro lokomotivy. Užijete si i samotnou cestu motorovým vozem 842, kterým do depa pojedete z plzeňského hlavního nádraží.

TERMÍNY: sobota a neděle 25. a 26. července, sobota a neděle 22. a 23. srpna. Délka prohlídky je cca 1,5 hodiny. Odjezd je vždy v 10:00 a 14:00 ze stanice Plzeň hl. n., informace o nástupišti budou k dispozici v den akce na místě. Vzhledem k poznávacímu charakteru akce, výkladu a délce jízdy není akce vhodná pro děti do 6 let.

Po stopách těžby uhlí historickým autobusem

Výlet po stopách těžby uhlí na Plzeňsku zavede účastníky festivalu do krajiny kolem Nýřan, kde budou moci poznávat minulost těžby uhlí a objevit skryté krásy rázovitého hornického řemesla. Dozvědí se, co je to lampovna nebo co v hornické hantýrce znamenají šmanty či prádlo. „Na rozdíl od Ostravska na západ od Plzně mnoho pozůstatků po těžbě nezbylo. Přestože zde neuvidíte zachovalé těžební věže, v krajině jsou stopy po těžbě pořád znát, i když je třeba je důkladněji hledat,“ vysvětluje Petr Prokop.  

Na trase po stopách těžby uhlí objevíte pozůstatky několika dolů – tzv. Max-Šachtu nedaleko Nové Hospody, větrací šachtu Krimich II., doly v Nýřanech, Tlučné, Slukově nebo ve Zbůchu, kde nedávno otevřeli Hornické muzeum. Prohlédnete si i další pozůstatky hornické infrastruktury, hornické domky a kolonie. Poznáte i další zajímavá místa v regionu, která s těžbou nesouvisí, například rozhlednu v Heřmanově Huti, která vznikla z vodojemu z roku 1908.

TERMÍNY: sobota a neděle 25. a 26. července, sobota 8. srpna. Celková délka výletu je cca 6 hodin.  Odjezd je vždy v 10:00 z parkoviště autobusů naproti parkovacímu domu Rychtářka. Po cestě je plánovaná zastávka na drobné občerstvení.

Další program festivalu Industry Open na víkend 25. – 26. července

Program festivalu o nadcházejícím víkendu pokračuje i na dalších místech. V neděli 26. července můžete vyrazit také do Muzea dvoutaktů Lobzy. V motoristickém muzeu na Rolnickém náměstí v plzeňských Lobzích si prohlédnete velmi zajímavé exponáty, třeba trabant kabriolet, který sloužil východoněmecké pohraniční stráži. Festivalový program se o tomto víkendu odehrává i v širším regionu, a to konkrétně ve sklárně Annín, která je po Harrachově druhým nejstarším nepřetržitě fungujícím sklářským provozem v Čechách. S historií sklárny, která se nachází v malebném údolí řeky Otavy na Šumavě, se seznámíte ve zdejším muzeu při komentovaných prohlídkách v sobotu 25. července od 11:00 a od 15:00.


Vstupenky na všechny akce festivalu Industry Open jsou v prodeji v Turistickém informačním centru vedle radnice a online na Plzeňské vstupence. 

Podrobný program a další informace jsou k dispozici na webu www.industryopen.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: