Festival Meeting Brno podpořila DRFG Davida Rusňáka
Multižánrový festival Meeting Brno, kde se potkávají zástupci odlišných náboženství, kultur ale také názorů, se v Brně konal už počtvrté. A nadace DRFG investiční skupiny Davida Rusňáka byla opět jeho hlavním partnerem. Letošní ročník festivalu měl podtitul: Teď když máme, co jsme chtěli. Řada diskusí, ale také desítky kulturních pořadů se věnovala připomínce boje za svobodu před rokem 1989 a zároveň akcentovala i odpovědnost každého jednotlivce ve svobodném státě.
Kromě koncertů, představení a diskusí nechyběla v programu festivalu ani Pouť smíření. Ta se 1. června vydala cestou odsunu více než 20 tisíc brněnských Němců. Ti byli po skončení 2. světové války během poslední květnové noci roku 1945 vyhnáni z Brna směrem k rakouským hranicím. Mnohým z nich se tato cesta bohužel stala osudnou. Už počtvrté se pouť symbolicky vracel od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do Brna.
Meeting Brno opět za podpory DRFG
Před čtyřmi lety totiž brněnští radní přijali deklaraci smíření o společné budoucnosti, která se týkala právě Pouti smíření. Podle ředitele festivalu Petra Kalouska se tehdy jednalo o historický milník v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin. Kalousek také připomenul, že zakladatelem pochodu je Jaroslav Ostrčilík, který za ni v loňského roce získal mediali za zásluhy. Tu mu v Berlíně předal sám německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Festival Meeting Brno vyvrcholil 9. června koncertem sborů, kterým současně připomněl 30. výročí partnerství Brna s německým Stuttgartem. Prvním sborem, který v Červeném kostele na Komenského náměstí zazpíval, byl chlapecký sbor Stuttgarter Hymnus-Chorknaben. Chrámovou hudbu období renesance, baroka, romantismu, ale také díla současných hudebních skladatelů, pak předvedl také domácí smíšený sbor Ars Brunensis.