Festival na ulici. Foto: Václav Samek

Festival na ulici uvítá rockové i trampské legendy

Festival na ulici je žánrově pestrá přehlídka plzeňské scény, což dokazuje 21. až 29. srpna výběrem více než stovky lokálních kapel, ale také dvěma speciálními projekty. V neděli 23. srpna zavzpomínají basové legendy na Jiřího „Dědka“ Šindeláře z Katapultu, a ve čtvrtek 27. srpna proběhne Pocta trampské písni v čele s jedním z jejích nejvýznamnějších představitelů – Béďou Šedivkou. Vstup na oba projekty i celý festival je zdarma.

Nedělní večer 23. srpna 2020 bude patřit českým basovým legendám. Křest desky a koncert pod názvem Můj táta Dědek proběhne v rámci Festivalu na ulici od 20,00 hod na nám. Republiky. Hosty budou Milan Broum (Olympik), Petr Šťastný (Turbo), Vojta Říha (Blue Effect) a  Karel Novák. 

Za nápadem i realizací projektu stojí plzeňský muzikant a „Dědkův“ syn Michal Šindelář: 

S Katapultem jsem hrál osm let. Po tátově smrti pro mne ale bylo čím dál tím těžší hrát na bubny. Tak jsem si založil vlastní kapelu a začal hrát na kytaru. Skoro po každém našem koncertě za mnou chodila spousta lidí a všichni vzpomínali na tátu. Asi před dvěma lety mne napadlo, že natočím desku, která bude věnovaná tátovi, jeho práci a fanouškům. Oslovil jsem několik skvělých basáků a strašně mile mne překvapila jejich reakce – všichni na to kývli okamžitě.“

Michalova slova potvrzuje Milan Broum z Olympiku: „Když mi Michal před časem zavolal a popsal mi svůj nápad, nemusel jsem se dlouho rozmýšlet. Líbilo se mi to, že chce udělat podobnou věc pro svého tátu, i projekt samotný. “Dědka” Šindeláře jsem navíc měl vždycky rád. Byl to skvělý muzikant, lidsky kvalitní a sympatický člověk. Do Katapultu nezaměnitelně patřil – nejen jeho způsob hry na basu a zpěv, ale i knír, pohyby, tak nějak celková vizáž. Dědek si tuhle poctu prostě zaslouží.“

S každým z pozvaných hostů Michal vybral jednu nebo dvě písničky, ať už přímo „katapultí“, nebo jiné, Dědkovy oblíbené. CD s názvem Můj táta Dědek se nahrávalo postupně poslední dva roky a kromě Milana Brouma si na něm zahráli ještě Milan Špalek, Petr Šťastný, Vojta Říha, Marek Abrahám a Karel Novák. „Natáčení s každým z hostů byl krásný zážitek“, popisuje Michal Šindelář: „To, co je pro celou desku společné, je právě jejich přístup a atmosféra, která zavládla hned po prvních pár tónech. Nahrávali jsme společně v jedné místnosti, bez střihů, oprav a moderního čištění, což jak doufám, posluchače aspoň na chvilku přenese do dob, kdy rock and roll byl – slovy Keitha Richardse – „pár chlápku v jedný místnosti se stejnou náladou“. Umocnilo to i to, že každý z hostů hrál na tátovu baskytaru Fender.“

Desku pokřtí Ivan Mládek, Láďa Vostárek a Jaroslav Šindelář, který také koncert uvede. CD bude v distribuci od září a jeho součástí je i limitovaná edice na LP.

Večer pod názvem Pocta trampské písni proběhne ve čtvrtek 27. srpna 2020 na náměstí Republiky. Tento specifický český žánr slaví v letošním roce 100 let od svého vzniku, jenž je spojený například s Jaroslavem Ježkem. Mezi nejvýznamnější autory a interprety moderní trampské hudby se pak vedle jmen jako Wabi Ryvola, Brontosauři nebo Hop Trop řadí také plzeňský rodák Béďa Šedifka Röhrich, který navíc letos slaví 85. narozeniny. 

Oslavu trampské písně zahájí v 17 hod moderní trampský a folkový písničkář Jindra Kejak, v 18,45 hod pokračuje dlouholetá stálice české folkové scény Strašlivá Podívaná  neboli „Strašlivka“. Program vyvrcholí ve 20,30 koncertem Duo Komáři & Přelet MS, ve kterém vystoupí oslavenci Béďa Šedifka Röhrich a jeho syn Michal Röhrich. 

Devítidenní Festival na ulici se bude konat od 21. do 29. srpna na čtyřech scénách v ulicích Plzně – náměstí Republiky, U Branky, v Proluce a v Zach’s Pub. 

Doprovodný program se bude odehrávat na dalších tradičních místech (Hudebniny Houdek, Šafaříkovy a Křižíkovy sady), kromě hudby se mohou obyvatelé Plzně těšit i na program divadelní, výtvarný, sportovní a zaměřený na rodiny s dětmi.

Market na ulici je pro návštěvníky připraven ve dnech 25. a 26. srpna 2020 od 10 do 17 hodin náměstí Republiky. Prodejní market největšího městského festivalu v Plzni dává prostor především neotřelým zajímavým prodejcům s vlastní výrobou a designem. 

Pro ty, kteří se chtějí v Plzni bavit i po skončení oficiálního festivalového programu je připraven seznam barů a klubů, tzv. Afterparty (Bar U Kylla, Belfast klub, Sally Brown a další).

Více o Festivalu na ulici se dozvíte na www.festivalnaulici.cz.

Festival na ulici je letní částí projektu Živá Plzeň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: