Foto: Volné dílo, Wikimedia

Fikaný podvodník nebo mistr telekineze? Rudi Schneider udivoval veřejnost i odborníky

Telekineze, jakožto schopnost silou vůle ovládat předměty, je stejně jako jiná umění, nespadající do běžných lidských dovedností, předmětem sporů i odborných výzkumů. A stejně jako například u domnělých médií, komunikujících se světem mrtvých, nebo u samozvaných věštitelů budoucnosti, i zde byla odhalena celá řada podvodníků. Jednomu se však na švindl nikdy nepřišlo, jmenoval se Rudi Schneider.

Spiritualista od dětství

Rudi Schneider (1908 – 1957) byl dítko původem z Rakouska. Coby mladší ze dvou bratrů v sobě již v raném věku objevil nadpřirozené schopnosti. Považoval se za významného spiritualistu, fyzické médium i znalce telekineze. Toto přesvědčení však sdílel i jeho bratr Willi, a tak společně prohlašovali, že dokáží navázat kontakt se záhrobím, jehož síly je údajně obdařily schopností přemisťovat předměty. Rudi tento svůj „dar“ údajně získal ve věku jedenácti let. A na rozdíl od jeho bratra mu opak až do jeho smrti nikdo nedokázal prokázat.

Dar z vyšších sfér

Na počátku 20. století byla rakouská společnost prosycena nadšením z paranormálna a spiritistické seance byly hromadně vyhledávanou atrakcí. Své štěstí zkusili i bratři Schneiderové. Veřejně prohlašovali, že kontakt se záhrobím je možný a že oni jej dokáží zprostředkovat. Jejich duchovní pomocnicí měla být Lola Montez, zesnulá milenka krále Ludvíka I. Bavorského. Ta jim měla pomáhat během kontaktu s mrtvými, stejně jako je obdařit nevídanou mocí.

Testování Rudiho Scheidera
Testování u Harryho Price. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Jistě že i oni se dostali do hledáčku pochybovačů. Willi byl brzy shledán podvodníkem. Rudi však nastartoval slibnou kariéru a již ve věku dvaceti let se stal vyhledávaným médiem.

Řada vyšetřování, jež nedokázala vyvrátit Rudiho schopnosti

Kromě kontaktu s mrtvými se Rudi prezentoval fantastickým přemisťováním předmětů jen díky vlastním myšlenkám, bez fyzického zásahu. Telekineze, nebo také psychokineze, mu měla otevřít cestu ke slávě. A stalo se. Odborníci v roli kritických průzkumníků jej následně podrobili mnoha testům. K jednoznačnému vyvrácení jeho schopností však žádná ze zkoušek nevedla.

Jako první se o to pokusil britský badatel a specialista na paranormální jevy Harry Price. Rudiho podrobil celé řadě experimentů, během nichž jej například napojil na tlakové spínače, které by zaznamenaly jeho sebemenší pohyb. Jenže k tomu nedošlo, Rudi pohyboval předměty a přitom se ani nehnul. Price tak přizval další osoby, které měly jeho zjištění podpořit. Ani stovka přítomných si žádného podvodu nevšimla. Závěr? „Stanovený úkol úspěšně provedl, aniž by některou z kontrol porušil.“

Rudi-Schneider
Nikdo nedokázal Rudiho schopnosti vyvrátit. Foto: Volné dílo, Wikimedia

V Paříži byl Rudi podroben dalšímu zkoumání, tentokrát francouzským lékařem Eugenem Ostym. Ten si pro svůj výzkum opatřil speciální místnost s infračervenými světly. Zde Rudiho usadil. Mezi ním a předměty, které měl ovládat, bylo pole paprsků, jehož narušení by automaticky spustilo fotoaparát, dokazující jeho klamné jednání. Jenže ani v tomto případě nebyla kritika ničím posvěcena. Naopak, podařilo se zaznamenat určitou nepřirozenou energii, která během telekineze vycházela z Rudiho těla, a která jakoby vdechla přemisťovaným předmětům sílu pohnout se. Další závěr zněl jasně. Podvod byl vyloučen a naopak byla stanovena existence určitého blíže nespecifikovaného druhu energie, která by mohla být v přímé souvislosti s paranormálními schopnostmi.

Zázrak nebo omezení doby?

Ne, nebyl mu prokázán opak. Nikdo nikdy nedokázal plně zpochybnit jeho nadpřirozené schopnosti. Zda by to dokázala dnešní věda a dnešní moderní průkazní prostředky, se lze už jen domýšlet. Jisté je, že i naše racionální technická společnost se i dnes občas potýká se zvláštními jevy a umy. Rudiho schopnosti budou, stejně jako celý onen propletenec nevysvětlitelného paranormálna, navždy záhadou.

Zdroj: L. Sheparde – Encyklopedie okultismu a parapsychologie

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: