Ilustrační foto. Zdroj: PxHere

Ve Fakultní nemocnici se můžete nechat testovat na přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2

Od středy 9. 12. 2020 nabízí Fakultní nemocnice Plzeň široké veřejnosti možnost otestovat se na přítomnost IgG protilátek proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnení covid-19. U většiny pacientů se během onemocnění covidem-19 projevily klinické příznaky onemocnění, avšak k infekci mohlo dojít i jen s mírnými příznaky či dokonce bez jakýchkoli příznaků.

Přítomnost protilátek se považuje za určitou ochranu, pokud se člověk s koronavirem setká v budoucnu. I když zatím není možné s jistotou prohlásit, jak dlouhou imunitu protilátky zajistí, tak člověk, který protilátky má, je při opakovaném setkání s virem v jisté výhodě. Jeho imunitní systém zareaguje rychleji, a tím je šance na mírnější průběh onemocnění či na plnou obranu proti infekci. 

„Test na protilátky určuje, zda protilátky jsou či nejsou přítomny, ale zároveň i popisuje ochrannou schopnost těchto protilátek. U 150 pacientů jsme porovnali naše výsledky s virus neutralizačním testem v referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu v Ostravě. Virus neutralizační test ukazuje na schopnost protilátek zničit virus. Výsledky testů na protilátky stanovené ve FN Plzeň vykazují velmi dobrou shodu s virus neutralizačním testem a poskytují informaci o ochranné funkci.“ říká mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Kdy se nechat vyšetřit?

  1. Ideální doba pro testování je od 30. dne po prvním pozitivním PCR testu. 
  2. Pokud test nebyl proveden, tak od 30. dne od prvních příznaků onemocnění. 
  3. Dalšími vhodnými kandidáty jsou lidé, kteří byli v karanténě s někým, kdo byl PCR pozitivní                 a dále i ti, co měli slabé příznaky nemoci a jejich PCR test byl negativní. I zde platí, že by lidé měli dorazit na test po 30. dnu od události. 

Kdy není vhodné testovat?

Není vhodné testovat zájemce, kteří jsou aktuálně nemocní či se zrovna nachází ve čtrnáctidenní karanténě.

Jak probíhá odběr vzorku a kdy budou výsledky?

Test na protilátky se provádí z odběru jedné zkumavky žilní krve, na Interním oddělení (INTO), pavilon č. 54 (areál bývalé vojenské nemocnice). Výsledek se pacient dozví emailem. 

Jaká je cena testu na protilátky?

506,- Kč.

Jakse objednat k odběru?

V rezervačním systému si vyberte volný termín a objednejte se ZDE. Je možné se objednat                 i telefonicky, a to na tel. čísle 377 402 940 (každý všední den od 8:00 do 10:00 hod.).

Před odběrem

  • Ve Vámi zvoleném termínu a čase přijdete do FN Bory.
  • Na pokladně (mobilní buňka, viz. mapa bod A) uhradíte cenu testu a vyplníte potřebné formuláře (informovaný souhlas, souhlas s odesláním výsledku prostým mailem a dotazník).
  • Lze platit pouze kartou!

Odběr

  • Po zaplacení se odeberete na Interní oddělení (INTO), pavilon č. 54 (viz. mapa bod B).
  • Zde odevzdáte vyplněné formuláře a bude Vám odebrána jedna zkumavka žilní krve.

Výsledky

  • Výsledky Vám budou zaslány na Vaši emailovou adresu. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý a v pátek od                                10:00-12:00 hod. (tel. 377 401 470, [email protected]).

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: