Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Game over? Proč z londýnského metra brzy zmizí reklamy na hazardní hry?

Pokud londýnským metrem denně dojíždíte do práce, anebo ho třeba používáte jen o víkendech, pak jste si jistě zvykli koukat po velkých, výrazných reklamách na hazardní hry, které jsou na stěnách nebo ve vagonech metra vylepené.

To se ale možná v dohledné době změní díky připravované legislativě londýnských úřadů. Starosta Sadiq Khan nedávno totiž čelil tlaku, aby prosadil určité změny, a mimo jiné i zákaz všech reklam souvisejících se sázením v hromadné dopravě.

I přes značné zpoždění se možná v příštích měsících dočkáme toho, že legislativa vstoupí v platnost a hazardní reklamy z dohledu cestujících ve veřejné dopravě zcela zmizí… možná už navždy.

Proč by se zákaz mohl uskutečnit

Zákaz takové reklamy by nebyl prvním případem, kdy se vláda zaměřila na propagaci sázení.

Už v roce 2020 Komise pro hazardní hry zavedla přísnější pravidla týkající se reklamy na hazardní hry, zejména z hlediska ochrany zranitelných osob. Objevilo se mezi nimi i omezení vysílání televizních reklam před 21. hodinou, a to z důvodu zmírnění dopadu na mladší diváky. A omezení působení v reklamách na hazard se dotklo i celebrit.

Krok vyvolal vlnu zájmu o přínosné vzdělávací materiály k daným propagačním akcím. V současné době je proto mnohem snazší najít stránky, přes které velmi snadno najdete například nejlepší bonusy bez vkladu ve Spojeném království pro rok 2024 s nižšími požadavky na protočení, které si navíc nedávají za cíl hráče zneužít. Uvedené zdroje zvyšují informovanost hráčů a potenciálně snižují riziko závislosti tím, že zdůrazňují důležitost zodpovědného hraní.

Otázkou nicméně zůstává, zda se absolutním zákazem reklam ve veřejné dopravě nestane spíš to, že se hazard přesune do šedé zóny, tedy na méně regulované online platformy?

Klíčové detaily zákazu

Starosta Londýna Sadiq Khan se dostal pod tlak zdravotního výboru Londýnského shromáždění, který po něm žádá dodržení slibu z kampaně v roce 2021. Slíbil totiž, že zakáže reklamu na hazardní hry v metru a dalších službách Dopravního podniku Londýna (TfL).

Přestože dopravní podnik TfL získal ve fiskálním roce 2022–23 z těchto reklam v rámci celkových příjmů ve výši 4,3 miliardy liber zhruba 665 000 liber, narazila Khanova administrativa na právní překážku v souvislosti s definicí „škodlivého hazardu“, což jakékoli oficiální rozhodnutí zdrželo.

Obecně se však předpokládá, že úřad starosty tuto překážku překoná. Khan nedávno k této otázce prohlásil: „Požádal jsem Shromáždění, aby celou věc náležitě prošetřilo.“ Dr. Tom Coffey, poradce starosty pro zdravotnictví, potvrdil, že jakmile bude definice vyjasněna, Khanův tým „bude postupovat co nejrychleji“, aby zákaz uvedl v platnost.

Kritika

Kromě právních problémů se Khan setkal s kritikou i v jiných oblastech.

Nespokojenost s tím, jak Khan plní své sliby z manifestu, vyjádřili i kritici, mezi kterými nechybí kandidát Liberálních demokratů na londýnského starostu Rob Blackie. Ten prohlásil: „Sadiq Khan při plnění závazků ze svého manifestu zkrátka neodvedl dobrou práci. Přitom na tom dohromady nic není.“ O svůj pohled na věc se neváhala podělit ani Susan Hallová, kandidátka na starostku za Konzervativní stranu, a Zoe Garbettová ze strany Zelených.

Zpráva mezistranického výboru zdůraznila, že většina gamblerů sice netrpí v souvislosti s hazardními hrami žádnou újmou, ale že problémové sázení neúměrně postihuje osoby z nižších socioekonomických vrstev a etnické menšiny, pokud jsou reklamy umístěny na veřejných místech, jako jsou například fotbalové stadiony. Tento druh reklamy je v Anglii problémový dlouhodobě.

Předseda labouristického výboru Dr. Onkar Sahota vyjádřil hluboké znepokojení nad mírou problémového hráčství v Londýně. Ta je totiž téměř dvakrát vyšší než celostátní průměr. Zároveň zdůraznil negativní dopad na rodiny a děti.

V roce 2022 Khan pověřil výzkumníky z univerzit v Sheffieldu a Glasgow, aby prozkoumali, jaké mají reklamy na hazardní hry zdravotní dopad. I když šetření nepřišlo s pádnými důkazy o škodlivosti těchto reklam, přesto navrhl, že zákaz „by mohl vést ke snížení celkové škodlivosti a zmírnění dopadů reklamy na nerovnosti související s hazardními hrami“.

Profesorka Rebecca Cassidyová z Goldsmithsovy univerzity v Londýně, antropoložka specializující se na hazardní hry, rovněž zdůraznila problémovost kvantifikace vztahu mezi vystavením reklamě a chováním při hraní hazardních her.

Khana ale vyzvala, aby zákaz prosadil, a uvedla důkazy naznačující potenciální přínos pro veřejné zdraví. Cassidyová dále vyzvala k přijetí nového zákona o hazardních hrách, který by jednotlivcům umožnil větší kontrolu nad tím, zda budou reklamě na hazardní hry vystaveni.

Opatření v jiných částech Spojeného království

Znepokojení nad reklamami na hazardní hry se samozřejmě neomezuje pouze na anglické hlavní město.

V podobném duchu zavedla městská rada Bristolu v roce 2021 zákaz reklamy na hazardní hry na všech plochách ve vlastnictví městské rady, a to vedle zákazu reklamy na nezdravé potraviny a nápoje, alkohol a půjčky před výplatou.

Debata o účinnosti těchto zákazů je stále velmi živá, ale vzhledem k angažovanosti veřejných činitelů, jako je Khan, a výzkumům, které naznačují potenciální přínosy, se Londýňané možná brzy dočkají systému veřejné dopravy bez reklam na hazardní hry. Zároveň by to mohl být první krok k širší celonárodní diskuzi o odpovědných herních postupech a regulacích.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: