Foto: I. Štěrbová, DJKT

Poslední letošní premiéra Divadla J. K. Tyla bude patřit královně zločinu

Činoherní soubor DJKT uvede v sobotu 16. prosince 2023 na scéně Velkého divadla českou premiéru detektivní komedie Agathy Christie Go Back for Murder. Pod originálním anglickým názvem hry se skrývá autorčina vlastní adaptace jejího slavného románu Pět malých prasátek. Diváci se mohou těšit na tajuplný a napínavý příběh v režii nově jmenované ředitelky Jihočeského divadla Martiny Schlegelové a řadu oblíbených herců v čele s Michalem Štěrbou v kůži slavného detektiva, který bude řešit 16 let starou vraždu.

Román Pět malých prasátek poprvé vyšel v roce 1943.  Řada kritiků jej řadí mezi nejlepší počiny Agathy Christie. Divadelní adaptaci napsala sama Christie v roce 1960. Děj vypráví o mladé ženě Carle, která v den své plnoletosti obdrží dopis od své matky, jež byla před šestnácti lety shledána vinnou z vraždy svého manžela a odsouzena k trestu smrti. Matka však v dopise, který napsala před svou smrtí, ujišťuje dceru o své nevině. Co když ale Carlina matka nepsala pravdu a skutečně vinná byla? Carla je každopádně rozhodnutá dopátrat se pravdy, ať už bude jakákoli. A na pomoc si přizve jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob.

„Pět malých prasátek je jedním z mých nejoblíbenějších románů od Agathy Christie. Vedle detektivky nám totiž přináší i velmi zajímavý příběh jedné rodiny a vztahů mezi jednotlivými členy. Je to taková detektivka na druhou. Nejde jen o to, kdo je vrah, ale také o to, co tehdy v té rodině probíhalo a jaká měli mezi sebou tajemství,“ uvádí režisérka a zároveň autorka překladu Martina Schlegelová, která v roce 2017 s plzeňským souborem nastudovala hru stejné autorky Past na myši.

Go back for murder
Foto: I. Štěrbová, DJKT

Pět malých prasátek je prvním vydaným retrospektivním dílem slavné autorky – odehrává se v současnosti, kdy se Carla snaží dopátrat pravdy, i v minulosti, kdy došlo k vraždě. „S různými časovými rovinami se hezky pracuje ve filmu, kde můžete herce v klidu převléknout, nalíčit, omladit. Na divadle je to samozřejmě komplikovanější. Musíte si vše dobře promyslet už na začátku přípravy inscenace,“ míní režisérka.

Nejen dvě časová období, ale také uvádění detektivního žánru klade na inscenátory nemalé nároky. „Inscenace musí fungovat jak pro diváky, kteří ji vidí poprvé, tak pro ty, kteří už příběh znají. Na jednu stranu musíme diváky stále mást a svádět ze stopy, na druhou vše musí být tak, jak se to ‚doopravdy‘ odehrálo. Protože ti, co už ví, kdo je vrah, se soustředí na detaily a sledují, zda všechny reakce a věci sedí. Každá emoce, každá věc musí mít víc významů. Myslím si, že pro všechny, i pro herce i pro režiséra, je toto nejtěžší, ale zároveň to nejzábavnější na přípravě inscenace,“ podotýká režisérka, která se svým inscenačním týmem – scénografem Jaromírem Vlčkem, kostýmní výtvarnicí Anetou Grňákovou a hudebním skladatelem Janem Čtvrtníkem – proměnila jeviště Velkého divadla na staré venkovské sídlo Alderbury.

V poutavém příběhu se mohou diváci těšit na Michala Štěrbu jako na slavného puntičkářského detektiva, Carlu ztvární nová posila souboru Nicole Tisotová, její matku Caroline obviněnou z vraždy si zahraje Andrea Mohylová. V dalších rolích se objeví Petr Urban, Jan Maléř, Jaroslav Matějka, Jana Kubátová, Jana Ondrušková, Marek Mikulášek, Eliška Vocelová a Matyáš Darnady.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru