Vizuál ke koncertu.

Gospelové soubory společně pomohou nemocným dětem

Již podesáté se bude konat projekt SMArt Gospel. Jde o čtyři benefiční koncerty ve prospěch dětí se spinální muskulární atrofií, které se konají ve stejný den i hodinu ve čtyřech různých městech. Konkrétně v Plzni, Praze, Brně a Ostravě a pořádají je místní gospelové sbory. Koncerty se uskuteční 22. října 2022 od 18:00.

V Plzni si v kostele sv. Martina a Prokopa v Lobzích zároveň připomene dvacet let své existence sbor Touch of Gospel (TOG) pod vedením Michala Beránka.  Koncertem v tomto kostele se tak vrací do místa, kde se z kostelní scholy doprovázející zdejší mše zrodil. TOG má na repertoáru evropský i americký gospel a na svém kontě velké množství koncertů v ČR i v zahraničí. Ty jsou často benefiční, některé z nich i samostatně pořádá nebo spolupořádá. Na koncertě SMArt Gospel s Touch of Gospel jako host zazpívá dánská zpěvačka Sarah Moshage.

„Jsme rádi, že můžeme slavit dvacetileté výročí Touch of Gospel právě koncertem SMArt Gospel,“ dodává Michal Beránek, dirigent sboru. „Patří k našim oblíbeným, protože podporuje konkrétní věc – konání tábora pro děti se spinální muskulární atrofií, který pro tyto děti pořádá Mgr. Markéta Vlčková pod hlavičkou spolku SMART-HELP, z.s.“ dodává Michal Beránek.

V plzeňské Besedě vystoupí v pondělí Vojtěch Dyk s písněmi z New Yorku 

„Děti s touto vzácnou dědičnou chorobou, která je postupně připravuje o svalovou sílu, si i díky koncertům SMArt Gospel mohou vyzkoušet, jaké to je být na táboře, komunikovat s asistenty a zvládnout alespoň týden samostatně – bez rodičů. Vypadá to jako samozřejmost, ale ani trochu to tak není a těší nás, že můžeme přispět k pomoci. Pokud tak chcete učinit také, přijďte v sobotu 22. října v 18:00 do kostela sv. Martina a Prokopa na náš koncert,“ uzavírá dirigent Touch of Gospel.

Letošní koncert je však unikátní i díky spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění. Díky zapojení pedagogů a studentů této školy vznikne na plzeňském a pražském koncertu i zvuková nahrávka a oba koncerty se v závěru celého večera živě propojí, takže si soubory, účinkující v Plzni a v Praze, zazpívají dvě skladby společně. Výsledný zvuk se pak bude přenášet i do Ostravy, kde se ke zpěvu připojí místní sbor. „Je to poprvé v historii, co se něco takového zkouší s pěveckými sbory,“ říká RNDr. Marek Frič z Výzkumného  centra hudební akustiky MARC na pražské HAMU, který koordinuje práci týmu studentů a pedagogů, jež se na propojení koncertů podílejí, „a jsme rádi, že můžeme projekt SMArt Gospel tímto způsobem podpořit. Je to možné díky nové technologii, která umožňuje přenos zvuku a videa přes internet prakticky bez zpoždění. Proto si sbory z různých měst budou moci společně zazpívat.“

Vstupné na koncert je dobrovolné.

Zdroj: SMArt Gospel

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: