Osud výpravy slavného mořeplavce La Pérouse nebyl objasněn přes 200 let. Posádku nejspíše snědli kanibalové
Jean–François de Galaup, známý jako hrabě de La Pérouse, měl být trumfem francouzského krále Ludvíka XVI. v průzkumu Tichého oceánu a zároveň jakýmsi protipólem Jamese Cooka. Krutý osud ale nehrál do not ani jednomu z těchto námořníků. Zatímco Cook zemřel v roce 1799 během potyčky na Havaji, smrt La Perousé byla dlouhá staletí obestřena tajemstvím.
Hledání severního průlivu do Atlantského oceánu
Vše začalo slibně. Ludvík XVI. vyslal v roce 1785 na výpravu kolem světa dvě lodě Boussole a Astrolabe, jímž velel zkušený důstojník La Pérouse. Jejich hlavním úkolem byl průzkum rozlehlého Tichého oceánu a především objevení severního průlivu do Atlantského oceánu.
První roky probíhalo vše podle plánu. Expedice obeplula Ohňovou zemi, zakotvila na Velikonočním ostrově, obeplula pobřeží Kalifornie a poté pokračovala v mapování Havajských ostrovů (tehdy Sandwichových), které započal James Cook a následně zamířila na sever. Zde výprava křižovala ledové vody kolem Kamčatky a Kurilských ostrovů, obeplula Sachalin, ale vytouženou severní cestu se objevit nepodařilo.
Následovaly dlouhé měsíce cesty na jih, kterou poznamenaly patálie s domorodci na ostrově Samoa, kde přišlo o život 12 námořníků a 20 jich bylo zraněno. V roce 1788 lodě dorazily do Austrálie, a to byl také poslední kontakt výpravy s civilizací. Poté posádka odplula na sever.
Pátrání po zmizelé expedici
V roce 1791 se po stopách La Pérouse vydala expedice, kterou vedl admirál Antoine Bruny d’Entrecasteaux. Výprava hledala trosečníky na různých ostrovech, ale marně. Až v květnu 1793 uviděl d’Entrecasteaux kouřové signály na ostrově Vanikoro (dnes součást Šalamounových ostrovů), nicméně kvůli nebezpečným útesům nemohl přistát. Admirál o dva měsíce později zemřel a na Vanikoro se další výzkumná výprava vydala až v roce 1826. Na ostrově byly objeveny předměty, které evidentně náležely výpravě de La Pérouse. To se později potvrdilo, když se u ostrova našly vraky obou lodí. Nad osudem posádky ale stále visel otazník.
Stal se La Pérouse obětí kanibalů?
O tom, jak hrůzné byly poslední dny výpravy vedené hrabětem La Pérousem, přinesla svědectví francouzská expedice až v roce 2005. Průzkum vod v okolí ostrova potvrdil, že obě plavidla na ostrově Vanikoro skutečně ztroskotala, a to během bouře. Boussole narazila na útes a všichni námořníci během havárie s největší pravděpodobností zahynuli.
Druhá loď Astrolabe zřejmě ztroskotala nedaleko břehu a někteří její členové tak mohli přežít. Dokazují to nálezy na ostrově. Mezi domorodými obyvateli však dodnes koluje legenda o asi padesátce námořníků, kteří na ostrov vstoupili za bouře, většina z nich ale byla snědena. Údajně i někdo odplul na provizorním voru, avšak jeho šance na přežití byla minimální.
Skutečnost, jak dlouhou paměť mají lidová vyprávění domorodých národů v Pacifiku, je všeobecně známá. Místní folklor dokáže přežívat v ústním podání i stovky let. Dokazují to vyprávění o vlnách tsunami, i o tom, co jim předcházelo. Proto dnes domorodci na ostrovech přesně vědí, že vlna přijde, aniž by ji kdykoliv předtím zažili. Taková paměť zde funguje vcelku spolehlivě a s největší pravděpodobností tak popisuje tragický konec slavné výpravy La Pérouse.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.