Ilustrační foto. Zdroj: Andrew Angelov / Shutterstock.com

Jak na včasnou prevenci chřipky a nachlazení

Nedejte chřipce a nachlazení šanci a zakročte včas. Jak? Kromě dodržování základních pravidel vsaďte také na užívání nezbytných vitamínů, minerálů a doplňků stravy, které posílí vaši imunitu.

Víte, co je imunita?

Slovo imunita se v souvislosti s chřipkou a nachlazením vyskytuje často, co to ale ta imunita vlastně je? Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, co by mohly poškodit naše zdraví. Aby byla naše imunita silná a dokázala se s hrozbami vyrovnat snadno a rychle, existují určité návyky, co ji pomáhají posilovat.

Zásady prevence chřipky a nachlazení

Základem toho, jak se vyhnout nachlazení a chřipce, je dodržování základních pravidel. Ta spočívají v eliminaci kontaktu s nemocnými, pravidelném a důkladném mytí rukou a vyhýbání se místům, která jsou zahlcena lidmi. Zároveň se zaměřte také na své každodenní návyky. Do svého jídelníčku zařaďte dostatek čerstvého sezónního ovoce a zeleniny, nepodceňujte pravidelný pohyb v podobě cvičení, běhání a občasné návštěvy fitness centra. Zároveň dbejte na kvalitní a dostatečný spánek.

imunita
Foto: Tatiana Bralnina / Shutterstock.com

Podpořte imunitu vhodnými vitamíny

Jakmile budete dodržovat základní návyky, zaměřte se na to, jak posílit imunitu s pomocí vitamínů. Pokud nemáte dostatečný zdroj vitamínu A, B, C, D, E K, doplňte je do svého jídelníčku právě ve formě vitamínů. Zkuste třeba speciální vitamíny na imunitu, které jsou účinnou kombinací několika účinných látek a skvěle působí na posílení imunity. Kromě toho vyzkoušejte také multivitamíny, ty totiž zpravidla obsahují 100% doporučených dávek vitamínů. Pro nejmenší existují speciální multivitamíny a vitamíny pro děti.

Chraňte sebe i děti před rotaviry

Zejména děti jsou ohroženou skupinou, když přijde na rotaviry. Nemoci způsobené rotaviry se totiž řadí k nemocem špinavých rukou, proto jimi trpí nejčastěji děti, co si buď řádně neomyjí ruce, nebo si do pusy vkládají špinavé předměty. Navíc pokud se dítě setká s rotaviry poprvé, teprve se proti nim musí jeho imunita naučit bojovat. Přítomnost rotavirů v organismu poznáte podle průjmu, bolesti břicha a horečky. Průjem může vést až k dehydrataci. Vzniku rotavirového onemocnění můžete předcházet správnou hygienou.

Nepodceňujte blahodárný vliv doplňků stravy na zdraví

Účinnými pomocníky v boji proti chřipce a nachlazení jsou také doplňky stravy. I přesto, že je váš jídelníček pestrý a vyvážený, doplňky na imunitu jsou, zejména v podzimním a jarním obdobím, rozhodně moudrou volbou. Dokonce existují i speciální doplňky na imunitu, které ji posílí.

imunita
Foto: 1989studio / Shutterstock.com

Přírodní způsoby posílení imunity

Pokud se rádi spoléháte také na přírodní produkty a pomoc z přírody, můžete svou oslabenou imunitu posílit také s pomocí bylinek.

Mezi bylinky, jež jsou podle tradičního přírodního léčitelství vhodné jako prevence chřipky a nachlazení, patří:

  • rakytník
  • šípek
  • echinacea
  • šalvěj
  • máta
  • zázvor.

Z bylinek můžete připravovat odvary nebo si je zakoupit v podobě sirupů.

imunita
Foto: Galina Zhigalova / Shutterstock.com

Zdravá výživa dokáže hotové divy

Ale nejsou to pouze bylinky, které vaši imunitu nakopnou. Věděli jste, že některé potraviny lze považovat za jídlo na imunitu?

Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit potraviny, jež jsou plné vitamínů a minerálů, vsaďte na:

  • citrusy,
  • česnek,
  • červené papriky,
  • silný domácí vývar.

Citrusy přidávejte do čaje, jezte je vcelku nebo z nich vymačkávejte šťávu. Ucítíte-li, že na vás něco leze, uvařte si silný domácí vývar, který vás zahřeje do morku kostí a dodá vám energii v boji proti virům a bakteriím.

Zásobte se před příchodem podzimu vitamíny, doplňky stravy i multivitaminy pro děti. Zároveň nepodceňujte dostatečný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravou a pestrou stravu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: