Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak poznat nadprůměrné nebo podprůměrné IQ u dětí? Oba případy mohou mít své problémy

Každý rodič je přesvědčený o tom, že jeho dítě je to nejchytřejší, nejšikovnější a nejnadanější. Skutečnost je ale taková, že tomu tak u každého dítěte být nemůže – většina z nás je totiž zkrátka průměrných. O to výjimečnější však ty skutečně nadané děti jsou. Ale jak je poznat? Navzdory očekáváním se většinou nejedná o bezproblémové jedničkáře.

Děti s nadprůměrným IQ excelují v předmětech, které je baví

Když se řekne nadprůměrně chytré dítě, člověk si většinou představí takové dítě, kterému všechno jde, ve škole má samé dobré známky a rychle se učí. To ale není vždy tak úplně pravda. Děti s nadprůměrným IQ sice skutečně bývají oproti svým vrstevníkům napřed a mívají samé jedničky – ale pouze v předmětech, které je baví a zajímají. Takovým věcem totiž dokáží věnovat spoustu času a energie. Naopak o ty předměty, které je nebaví, nejeví zkrátka žádný zájem a bývají v nich často až podprůměrné.

Dítě s nadprůměrným IQ je často v předmětech, které ho baví, oproti svým spolužákům tak napřed, že samotná výuka těchto předmětů už mu nepřináší nic nového. Často tak při ní nedává pozor a nudí se, protože to, co se tam učí, už zkrátka dávno ví. O předměty, které ho nebaví, se pak často ani nesnaží jevit zájem. Dokážete si proto představit, že pro učitele musí být výuka takového žáka poměrně náročná.

Život ve stínu sourozence. Jak zabránit nepříjemným pocitům žárlivosti či nedocenění u jednoho z dětí

Nadané dítě nemusí vycházet se spolužáky a může působit hyperaktivně

Pravdou však je, že děti s nadprůměrným IQ nebývají oblíbené ani mezi spolužáky. Nadprůměrně inteligentní děti mívají totiž velmi vyhraněné názory, za kterými si stojí za každou cenu. Také trvají na dodržování pravidel a školního řádu, což většinu ostatních dětí spíše štve. Dále jsou tu sliby, které mívají pro nadané děti obrovskou váhu. Vždy trvají na jejich dodržování, i když si to druhá strana mohla mezitím rozmyslet, což není u dětí neobvyklé.

Typickým znakem nejen nadprůměrně inteligentních dětí, ale také dospělých, je to, že jim ona vysoká inteligence něco ubírá „někde jinde“. Určitě jste někdy slyšeli o tom, že géniové bývají v běžném životě tak trochu mimo. Je to proto, že nadprůměrné IQ bývá prostě na úkor jiného druhu inteligence. Můžete proto u takového dítěte pozorovat, že poněkud zaostává, co se týče například sociálního či emočního cítění.

Děti s vysokým IQ bývají také perfekcionisté. Když se jim něco nepovede tak, jak chtěli, mohou se začít rozčilovat. A v neposlední řadě – takto nadané děti neustále nad něčím přemýšlí. V hlavě se jim děje spousta věcí, mají plno otázek a nápadů, čímž mohou na své okolí působit poněkud hyperaktivně.

skákací hrad
Děti s vyšším IQ mohou působit hyperaktivně. Foto: Pexels

Dítě s podprůměrným IQ bude zaostávat

O nadaných a geniálních dětech se sice mluví krásně, ale pravdou je, že některé děti mají IQ naopak pod průměrem. Přestože to není něco, čím by se rodič zrovna chlubil, ve skutečnosti nejde o nic, za co by se měl stydět. Nižší IQ může totiž znamenat, že je dítě nadprůměrné zase v jiném druhu inteligence – může mít skvělé třeba právě sociální a emoční cítění.

Podprůměrné IQ se projevuje celkovým zaostáváním kognitivního vývoje. Dítě s nižším IQ začne pravděpodobně mluvit v pozdějším věku, než je běžné a později bude mít omezenou slovní zásobu. Dále je typické pomalejší uvažování a rovněž obtíže s pochopením věcí, kterým vrstevníci dítěte bez problémů rozumí.

Co dělat při podezření na abnormalitu v IQ dítěte?

Ať už máte podezření, že má vaše dítě nadprůměrné, nebo podprůměrné IQ, vždy byste měli navštívit odborníka, aby jeho inteligenční kvocient změřil. V obou případech, kdy se IQ vymyká průměru, je totiž třeba zvolit individuální přístup ve vzdělávání dítěte. U nadprůměrně inteligentních dětí tak, aby byl využit jejich potenciál naplno, a u těch podprůměrně inteligentních zase tak, aby dokázaly své vrstevníky dohnat a zapadnout.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: