Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vytopení souseda: Jak situaci řešit a v čem pomůže pojištění?

Vytopení sousedů je nepříjemnou nehodou, která ale může potkat každého obyvatele bytového domu. Jak ji řešit?

Vytopili jsme sousedy, na co má poškozený právo?

Vůbec nejčastěji je za problémy zodpovědná prasklá přívodní hadice k pračce či myčce. Škodu ale může způsobit i přetečení vany, problém s prasklým potrubím, nefunkční vodovodní kohoutek nebo odtok od pračky.

Základní zásada v takovém případě je jednoduchá. Jednejte rychle. Je potřeba uzavřít přívod vody, a to hned, jakmile škodu zjistíte, případně vám o ní řekne soused.

Škody způsobené vodou mohou v tomto případě vzniknout rychle a často i ve značném rozsahu. Ve svém vlastním bytě je většinou poměrně snadno zlikvidujete a po vytření nezůstane po vodě výraznějších stop.

Zato sousedům může zbýt na tuto událost v lepším případě pouze nevyžádaná „památka“ v podobě promáčeného stropu. V některých případech ale mohou mít vytopený byt a zničenou například drahou elektroniku nebo cenné vybavení domácnosti.

Soused po vás bude oprávněně požadovat náhradu vzniklé škody. Jednoduše se může dožadovat finanční kompenzace, případně po vás chtít, abyste škodu odstranili. Tedy například zajistili vymalování nebo vymalovali sami.

Při vytopení souseda pomůže pojistka

Stopy na stropě jsou nepříjemné, ale stále se jedná o škodu, která je poměrně snadno řešitelná. Zejména pro případy dražších škod je však mnohem vhodnější mít sjednáno pojištění.

V první řadě se může jednat o vaše pojištění odpovědnosti, tedy takzvanou pojistku na blbost. Toto pojištění je dimenzováno přímo na řešení podobných případů, tedy na škody, které svým jednáním nechtěně způsobíte druhé straně. Vzniklou škodu pak hradí pojišťovna.

Co se týče pojištění majetku, v některých případech je pojištění odpovědnosti zahrnuto už v pojištění domácnosti. Pak bude škoda způsobená vámi uhrazena i z této pojistky. Standardně se ale pojištění domácnosti vztahuje jen na škody způsobené přímo u vás doma.

Škodu samozřejmě musíte pojišťovně nahlásit. Z pozice hlášení v roli pojištěného musíte doložit číslo smlouvy a dále pojišťovně oznámit, komu byla způsobena újma, tedy kdo je poškozený a k čemu, kdy a kde došlo. Případně předložte i fotodokumentaci.

A pozor, ujistěte se před uplatněním škody, že je vaše pojistná smlouva optimálně nastavená a aktualizovaná. Jen tak máte jistotu, že vám pokryje požadované nehody včetně právě vytopení souseda.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: