Jak s dronem pořídit kvalitní časosběr?
Zaujaly vás dechberoucí záběry krajiny pořízené dronem, ve kterých díky časosběru vidíte zrychlený pohyb mraků na nebi? Takový záběr si můžete snadno pořídit i sami. Stačí vědět, jak na to. Jaké jsou způsoby zachycení podobných záběrů?
Nepotřebujete profesionální techniku
Nezbytnou výbavou pro pořízení podobného časosběrného záběru je samozřejmě dron. Rozhodně ale nepotřebujete drahý dron za statisíce. Vystačit byste si měli s běžným dronem pro osobní užití, ať už s integrovanou kamerou, nebo s kamerou přídavnou.
Ujistit se jen musíte, že software lze nastavit tak, aby dokázal pořizovat snímky v pravidelném intervalu. Jak si totiž povíme níže, jde o metodu, se kterou dosáhnete nejlepších výsledků.
Základní způsob: Zrychlené video
První variantou, jak pořídit podobný zrychlený záběr, je prosté natočení videa, které následně zrychlíte. Tato metoda je nejméně náročná z hlediska technických dovedností uživatele. Zrychlení videa je jednoduchý proces, který dnes běžně zvládnou i zdarma dostupné nástroje na internetu nebo v mobilních aplikacích.
Jaké jsou nevýhody? Zpravidla horší kvalita obrazu. Při natáčení videa totiž prakticky vždy pořizuje kamera znatelně horší záběr oproti focení. Tuto variantu tedy můžete zvolit při prvních pokusech s časosběrným snímáním, následně ale zkuste metody pokročilejší.
Focení snímků v určitém intervalu
Klasické časosběrné video je sestavené z fotografií nejvyšší možné kvality. Dokáže-li váš dron fotit ve formátu RAW, vsaďte na něj.
Důležitý je propočet toho, kolik snímků potřebujete. Fotografii můžete pořídit například každé dvě vteřiny nebo každých 5 vteřin a podobně. Je vhodné, aby objektiv měl dostatečné množství času pro pořízení záběru, obraz bude dynamičtější, barvy budou sytější a fotografie bude mít větší hloubku.
Pamatujte ale na to, že z fotek následně vznikne video – pravděpodobně o frekvenci 25 fps. To jinými slovy znamená, že na jednu vteřinu videa budete potřebovat 25 fotografií. Jestliže vám pořízení jedné fotografie zabere 5 vteřin, pro jednu vteřinu videa budete s dronem fotit krajinu 2 minuty. Vydrží-li váš dron ve vzduchu natáčet 20 minut (počítat musíte i s časem nutným pro dolet na místo a zpět), na jedno nabití pořídíte časosběrné video dlouhé 10 vteřin.
Pro konkrétní nastavení tedy musíte vše velice důkladně propočítat
Při pořizování časosběru byste měli uzamknout expozici, automatické ostření či vyvážení bílé. Nechcete totiž, aby se záběr zničehonic zásadně změnil, video by kvůli tomu bylo nepoužitelné. V každém případě ještě na řadu přijde práce v grafickém programu, kde sjednotíte tón jednotlivých snímků, aby video působilo skutečně tak, jak si představujete.