Pietní akt. Foto: Adam Mráček

Jak si vedou Češi 29 let po revoluci? Odpověď se pokusí najít DVTV speciál v Měšťanské besedě

Od sametové revoluce letos uplyne 29 let. Jak se v dnešní době vede Čechům? Mají z čeho žít? Berou ve srovnání s evropskými zeměmi dost peněz? Aktuálním stavem české ekonomiky se bude zabývat Sametový speciál DVTV v Plzni, který vznikl ve spolupráci s Díky, že můžem – Korzo Národní.

Plzeňský Sametový speciál startuje 8. listopadu v 19 hodin. V Měšťanské besedě bude debatou provázet Emma Smetana. Téma aktuálního stavu české ekonomiky probere s ekonomem Tomášem Sedláčkem, otcem kupónové privatizace Dušanem Třískou a dalšími hosty. A ptát se bude samozřejmě i publikum.

Sametový speciál DVTV umožní prostřednictvím tří diskusí ve třech různých městech odborníkům i veřejnosti vyjádřit se k polistopadovému vývoji v naší společnosti. V Brně se koncem října bude věnovat debatní speciál problematice českého školství.  Celá série diskusí vyvrcholí 17. listopadu v Praze na Národní třídě, kde se budou moct přítomní vyjádřit k tématu občanská společnost. Všechny debaty jsou streamovány online na Youtube kanále DVTV.

Debatní Sametový speciál vznikl spoluprací DVTV a Díky, že mužem – Korzo Národní. Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. A tak slaví svobodu důstojně, ale přesto hravě velkou pouliční slavností na Národní třídě.

„My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” vysvětluje význam oslav na Národní třídě mluvčí iniciativy Martin Pikous.

Vstupenky na debatu je možné koupit si v předprodeji Měšťanské besedy a přes Plzeňskou vstupenku. Vstupné je 350 Kč pro dospělí, 250 Kč pro studenty a seniory.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: