Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak správně používat žaluzie a rolety?

Je jedno, kde v Plzni bydlíte. Ve většině lokalit se přes léto neubráníte tomu, že do vašeho interiéru pronikají sluneční paprsky. Zatímco v zimě je oceníte, v létě jsou spíše na škodu. Proto je na místě mít nainstalovány žaluzie, popřípadě rolety. A jak je správně používat? Podívejte se.

Zamezte oslňování

Jde o poměrně velký problém mnoha lidí. Sluneční paprsky pronikají do interiéru, svítí na vás a tím vás mohou oslňovat. A to i při řadě běžných činností, jako je třeba:

  • Sledování televize
  • Práce na počítači
  • Čtení knihy

Jak se tomu dá zamezit? Stačí mít okna a na nich žaluzie. A je jedno jaké, jelikož i ty skutečně velmi levné žaluzie mají potřebné funkce. Máme na mysli jejich správné natočení. Tak, aby dokázaly sluneční paprsky odrazit směrem nahoru, nebo směrem dolů. To vede k tomu, že vás přestanou oslňovat a v interiéru budete mít přesto dostatek požadovaného světla.

Eliminujte ohřívání interiéru

I to může být celkem velký problém. Hlavně, pokud nemáte možnost efektivně větrat, nebo nemáte klimatizaci. V takovém případě se hodí mít k dispozici kvalitní rolety. Ty jednoduše zatáhnete a zamezíte slunci, aby prostupovalo do vašeho interiéru. Sluneční paprsky zastavíte přímo u okna a nepustíte je dál. Díky bude v jednotlivých místnostech stále celkem přijatelná teplota. A to i ve dnech, kdy jsou hlášeny takzvané tropy a teploty stoupají vysoko nad třicítku.

Zajistěte správnou intenzitu světla

Je jasné, že večer je vhodné mít světlo spíše tlumené. To může být problém s okny na západ, kam stále svítí slunce. I tady vám přijde vhod použití žaluzií, nebo rolet. Nastavte je tak, aby světlo do interiéru pronikalo jenom částečně, přesně tak, jak potřebujete. To samé může platit o nastavení ráno. Ne každý chce, aby ho sluneční paprsky budily. Zvláště, když během léta vychází slunce opravdu velmi brzy a ne každý v daný čas vstává.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: