Jak správně vybrat zásnubní prsten

Pokud jste z žádosti o ruku nervózní, znamená to, že svou drahou opravdu milujete a chystáte se k důležitému životnímu kroku. Vše máte připravené, promyšlené a k dokonalosti chybí už jen zásnubní prsten. Jaký vybrat a na co se zaměřit? Řiďte se základními pravidly a kupte takový, který si vaše budoucí snoubenka zamiluje.

1. Stanovte si budget

Hned pro začátek je velmi důležité, abyste si stanovili horní hranici částky, kterou jste ochotni za prsten utratit. Při rozhodovacím procesu tak budete racionálně uvažovat a odfiltrujete ty zásnubní prsteny, které nejsou ve vašich výdajových možnostech. Nemá smysl mířit ke hvězdám, pokud vám to rozpočet neumožňuje. Další výhodou stanovení hranice hned na začátku je, že vám (a vašemu klenotníkovi) dá jasnou představu o tom, na co se při výběru prstenu zaměřit a čemu se vyhnout.

2. Naslouchejte a vyberte prsten dle jejích preferencí

Jakmile si určíte maximální částku, kterou chcete do prstenu investovat, pokuste se zjistit, jaké šperky vaše partnerka nosí a co by se jí mohlo líbit. Drobné indicie vám napoví, co preferuje a tím získáte představu o dokonalém zásnubním prstenu. Nezapomeňte, že zásnubní prsten je šperk, který bude nosit každý den po zbytek života. Měl by být tedy promyšlený, vkusný a měl by ji vystihovat. Pokud si opravdu nejste jistí a nepotrpíte si na překvapení, zkuste partnerku požádat o radu, případně výběr takového prstenu, se kterým bude souznít, nechte na ní.

3. Zlato, stříbro nebo platina?

Při výběru materiálu zásnubního prstenu existuje několik možností, nejčastěji se však používá zlato, stříbro nebo platina. Zlato je tradičním a klasickým materiálem pro zásnubní prstýnky. Je odolné, trvanlivé a jeho hodnota postupem času neustále stoupá. Vybírat můžete ze žlutého, bílého nebo růžového odstínu. Platinové zásnubní prstýnky získávají na popularitě. Jsou známé pro svou eleganci, odolnost a všestrannost. Platinové prstýnky jsou také hypoalergenní, což je skvělá volba pro lidi s citlivou pokožkou. Stříbrné zásnubní prstýnky jsou cenově dostupnější alternativou ke zlatu a platině. Na druhou stranu jsou i náchylnější k oxidaci a časem můžou ztratit svůj lesk a barvu.

Zásnubní prsteny

4. Vyberte správný kámen

Při výběru zásnubního prstenu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí volba vhodného kamene. Nejčastěji se používají diamanty, které symbolizují trvalou lásku a nezničitelnost. Při výběru diamantu je důležité brát v úvahu hned několik faktorů. Nejprve je třeba zvážit tzv. hodnocení 4C, tedy barvu (color), čistotu (clarity), brus (cut) a karátovou hmotnost (carat weight).

Pokud se nechcete vydat klasickou cestou zásnubního prstenu s diamantem, zaměřte se na barevné drahokamy, které dosahují tvrdosti alespoň 7 stupňů na Mohsově škále. Toto kritérium splňují například safír, rubín, smaragd či turmalín. Každý z těchto kamenů má svou vlastní jedinečnou barvu a význam. Například safír symbolizuje pravdu a oddanost, rubín vášeň a lásku, smaragd klid a plodnost a turmalín ochranu a radost.

5. Nezapomeňte zvolit správnou velikost

Existuje několik možností, jak vybrat správnou velikost. Zkuste se podívat, zda váš protějšek vlastní prstýnek. Pak už jen stačí vzít papír a tužku, obkreslit vnitřní část prstenu a změřit jeho průměr. Pomocí tabulky rozměru prstenů u jednotlivých šperkařů pak zjistíte správnou velikost. Pokud nemáte po ruce pravítko, můžete prsten změřit díky jednoduché pomůcce. Ovšem, nemáte-li k dispozici jiný padnoucí prsten k přeměření, budete muset jeho velikost určit na základě měření obvodu prstu. Jelikož chcete, aby byl zásnubní prsten překvapením, zkuste prst své milované změřit, zatímco spí, nebo v rámci nějaké malé lsti (zkuste třeba požádat o pomoc její kamarádku).


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: