Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jak vybrat lustr do obývacího pokoje?

Denní světlo i večerní osvětlení jsou jedním z nejdůležitějších faktorů kvality života. V dnešním článku se zaměříme na to druhé, tedy umělé osvětlení v domácnosti. Konkrétně pak na obývací pokoj a hlavní světlený zdroj v něm – lustr.

Situace je jiná než před lety

Zatímco dříve byl lustr do obýváku jasnou volbou v každé domácnosti, v poslední době se situace mění. Obývací pokoje jsou dnes totiž koncipované trochu jinak, než bývalo zvykem, a odlišná je i situace na trhu s osvětlením.

Jak se změnily obývací pokoje

Ve starších domech i bytech zcela převažovaly dispozice, kdy obývací pokoj je samostatnou relativně malou místností. Zcela logicky pak postačoval jediný lustr k tomu, aby se celý pokoj dostatečně osvítil.

Dnes převládá koncepce, kdy je obývací pokoj propojen s kuchyní a jídelnou. Jde tak o poměrně velkou a organizačně roztříštěnou místnost, ve které by jeden lustr rozhodně dostatečné osvětlení neposkytoval.

Jaké se v moderních obývacích pokojích využívá osvětlení

Světlo je tedy dnes decentralizované. Samostatně je například bodovými světly osvícen prostor kuchyně a kuchyňské linky. Svůj lustr má mnohdy i jídelní stůl. V obýváku je zase podsvícen nábytek, setkáváme se i s využitím stojacích lamp.

Přesto lustrům v obýváku neodzvonilo

Lustry však stále dávají smysl. Z designového hlediska jednoznačně určují význam společenské části obývacího pokoje. Historicky pak lidé sedávali v kruhu kolem ohně, lustr pak tuto roli převzal. Na pohovce kolem lustru se cítíme uvolněně a bezpečně. Nepodceňujte tento faktor, chcete-li docílit harmonického interiéru.

Hlavní roli hraje stínidlo

Pří výběru lustru hraje zásadní roli design stínidla, podle kterého dnes lustr primárně vybíráme. Nezapomeňte jej barevně a materiálově sladit s ostatními prvky v místnosti, ať už jde o madla, garnýže, konferenčně stolek, barvu pohovky apod.

Nezapomeňte na chytrá řešení

Zaměřte se ale samozřejmě i na to, jak lustr svítí. Častou volbou jsou dnes lustry s možností volby intenzity světla. Využít můžete i chytré domácnosti a místo klasického vypínače ovládat světlo přes chytrý telefon. Speciální zářivka vám může dovolit ovlivňovat tón světla, které z lustru vychází. Dle denní doby tak můžete zvolit ideální variantu světla a navodit potřebnou atmosféru.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: