Zdroj obrázku: V75 / Shutterstock.com

Není kování jak kování. Tipy, jak vybrat správný typ a nešlápnout vedle

Dveře bez kování jsou jako auto bez volantu. Důležitý prvek hraje příslovečně a vlastně i doslova klíčovou roli. Jenomže co když se v sortimentu vůbec neorientujete a všechny typy vám připadají takzvaně na jedno brdo? Přečtěte si následující tipy a bude vám hned jasnější, po jakém kování u konkrétních dveří sáhnout.

Hledáte kování, nebo kliku na dveře?

Ještě než se pustíte do pátrací akce, ujasněte si základní pojmy. Při výběru dveřního kování se totiž setkáte s různými pojmy, a to vám může lehce zamotat hlavu. Především by vás mohl zajímat rozdíl mezi dveřním kováním a dveřní klikou. V čem vězí? V praxi jde o jednu a tutéž věc. Čistě teoreticky sice kování označuje celý set a klika pouze rukojeť, ovšem prodejci tyto pojmy běžně zaměňují.

Kdy je správnou volbou koule na dveře?

Součástí kování nemusí být pouze klika. Dalším typem rukojeti je otočná koule na dveře. Kdy se však vyplatí zvolit právě tuto variantu, tedy kování typu klika-koule či koule-koule? Především když potřebujete, aby nebylo tak snadné dveře otevřít. Ztížená mechanická manipulace může mít opodstatnění například kvůli malému dítěti nebo vychytralému psovi, který dokáže dveře otevřít tak, že na kliku skočí.

Na jaké typy kování narazíte?

Pokud potřebujete kliku pro vstupní branku, tedy do exteriéru, poohlédněte se po kvalitním venkovním kování, které odolá korozi. Velmi populární jsou kované kliky – charakterizuje je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a neškodí jim ani nepříznivé vlivy počasí. S trochou nadsázky lze říct, že jsou téměř nezničitelné.

Co se týče kování pro vchodové dveře, nepodceňujte význam zabezpečení domácnosti a připlaťte si za bezpečnostní kování min. 3. třídy.

interiérového kování přihlížejte na frekvenci používání. Cenové rozpětí klik je široké, životnost nejlevnějších vás ale příliš neoslní.

Z designového hlediska lze kování rozdělit na štítové (jeden kus) a rozetové neboli dělené. Zatímco první varianta nabízí nižší pořizovací cenu a jednodušší montáž, v případě děleného kování se systémem prošroubování nehrozí zničení dveřního křídla, a navíc se nemusíte zabývat roztečí. Jinak je výběr otázkou designu respektive individuálního estetického vnímání.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: